Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Na Turbacz

Na Turbacz

Duży murowany budynek z wysokim, stromym dachem stoi na wzgórzu wśród drzew.
Rodzaj szlaku: pieszy
Długość szlaku: 34,6 km
Rabka-Zdrój Region turystyczny: Gorce i Beskid Wyspowy
Turbacz (1310 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gorców. Większość turystów nie udaje się na sam wierzchołek wzniesienia, ale do położonego nieco niżej schroniska, skąd rozpościera się przepiękna panorama na Tatry. Jeśli jednak chcesz zdobyć szczyt wchodzący w skład Korony Gór Polski, warto wybrać się dalej (około 500 metrów od schroniska). Opisany poniżej wariant trasy na Turbacz jest wycieczką dwudniową.

Trasa ta prowadzi z Rabki-Zdroju i jest częścią Głównego Szlaku Beskidzkiego (czerwony kolor). Poza schroniskiem na Turbaczu pozwala też odwiedzić niewielkie klimatyczne Schronisko PTTK na Maciejowej oraz Schronisko PTTK na Starych Wierchach. Do przejścia jest około 16 kilometrów w jedną stronę. Warto więc podzielić wycieczkę na dwa dni i skorzystać z noclegu pod szczytem. Można też liczyć na smaczny posiłek. Na jednodniowe wycieczki warto wybrać łatwiejsze i krótsze trasy, np. z Nowego Targu Kowańca (szlak żółty i zielony). Co warte wspomnienia to fakt, iż wędrując czerwonym szlakiem nie wchodzimy na teren Gorczańskiego Parku Narodowego. Główny Szlak Beskidzki prowadzi wzdłuż granicy parku, a Schronisko PTTK na Turbaczu oraz Turbacz również znajdują się poza obszarem parku narodowego. Leżą one w otulinie parku. 

Trasa rozpoczyna się w Rabce-Zdrój przy Fontannie pod Trzema Różami i kieruje na południowy-wschód. Wychodzimy z centrum i kierujemy się ku przedmieściom. Następnie wspinamy się na Maciejową (836 m n.p.m.). Zaraz za szczytem otwiera się przez nami przestrzeń Polany Przysłop wraz ze Schroniskiem PTTK na Maciejowej. Idziemy szlakiem grzbietowym w lesie i przechodzimy pod Jaworzyną Ponicką. Zdobywamy Mnisko (959 m n.p.m.) i docieramy do Przełęczy Pośrednie (918 m n.p.m.). Stamtąd ruszamy trójbarwnym szlakiem do Schroniska PTTK na Starych Wierchach. Po odpoczynku ruszamy w dalszą drogę. Znów szlakiem grzbietowym zdobywamy Groniki (1027 m n.p.m.), Pudziska (1000 m n.p.m.) oraz Obidowiec (1106 m n.p.m.). Za polaną kierujemy się na Rozdziele (1188 m n.p.m.), a następnie na kopułę Turbacza (1310 m n.p.m.). Jest ona odsłonięta, dlatego rozciągają się z niej piękne widoki. Po naszym osiągnięciu udajemy się do Schroniska PTTK na Turbaczu na zasłużony odpoczynek.

Następnego dnia możemy wrócić tą samą drogą, ale my wybieramy inny wariant szlaku - szlak niebieski. Wychodząc ze schroniska kierujemy się ku północy i udajemy się na Halę Turbacz. Tutaj zdobywamy Czoło Turbacza (1259 m n.p.m.), a następnie wchodzimy do Gorczańskiego Parku Narodowego. Zanim zaczniemy stromo schodzić w dół zdobywamy jeszcze Suchy Groń (1043 m n.p.m.). Przed wyjściem z parku narodowego docieramy do Huciska. Ostatnia część trasy prowadzi głównie przez tereny wiejskie - Koninki, Porębę Wielką i Olszówkę. Cały czas idąc niebieskim szlakiem docieramy do centrum Rabki-Zdrój.

 

Rabka-Zdrój – Schronisko PTTK na Maciejowej – Schronisko PTTK na Starych Wierchach – Turbacz – Schronisko PTTK na Turbaczu – Koninki – Poręba Wielka – Olszówka – Rabka-Zdrój

Obiekty na trasie