Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Dworzec kolejowy Rabka-Zdrój

Dworzec kolejowy Rabka-Zdrój

Duży plac wyłożony kostką. Po lewej drzewo, wokół którego są ławki. Na wprost dwa jasne, murowane budynki z dachami krytymi czerwoną dachówką. Budynek po lewo długi z wykuszem z jaskółką i zegarem. Wyżej nad nim wysoka, strzelista jaskółka. Przed budynkami stoi pomnik świętego Mikołaja i obok ludzie. Niebo pogodne.

ul. Władysława Orkana 27, 34-700 Rabka-Zdrój Region turystyczny: Gorce i Beskid Wyspowy

tel. +48 182677449
Dworzec kolejowy Rabka-Zdrój jest jednym z lepiej zachowanych, zabytkowych kompleksów dworcowych w Polsce.

W 1881 roku powstał projekt budowy Galicyjskiej Kolei Transwersalnej czyli uzupełniającej. W 1882 roku uruchomiono odcinek relacji Żywiec – Nowy Sącz. W 1884 roku otwarto wszystkie linie z przystankiem w Rabce-Zdrój, który ułatwił podróż do uzdrowiska i zwiększył liczbę przyjeżdżających kuracjuszy. W 1925 roku wybudowano dworzec kolejowy, budynki oddano do użytku w 1929 roku. W latach 1927–1939 oraz 1945–1952 był to nie przystanek, a stacja kolejowa. W 2004 roku zawieszono ruch pasażerski.

W 2010 roku kasę biletową i poczekalnię zamknięto i rozpoczęto remont, który ukończono w 2015 roku. Obecnie w zabytkowych budynkach dworca kolejowego znajduje się siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz punkt informacji turystycznej.

Zabytkowy zespół składa się ze stacji, budynku mieszkalnego i budki dróżnika po drugiej stronie torów. To budynki parterowe, murowane i otynkowane, kryte dachami z dachówki ceramicznej. Przed dworcem stoi pomnik świętego Mikołaja.

Budynek stacji, wzniesiono na rzucie wydłużonego prostokąta. Kryje go dach przyczółkowo-naczółkowy z lukarnami i podwyższonym dwuspadowym dachem nad halą. Elewacje są symetryczne z ciosowym cokołem i narożnikami z lizenami. Na środku fasady widać trójkątny szczyt. Obszerna hala dworcowa ma wyjście na perony z dekoracyjnie oszalowanym, drewnianym, wiatrołapem konstrukcji słupowej, a z boku dwa obszerne pomieszczenia i kasy biletowe. Budynek mieszkalny zbudowany na rzucie kwadratu z ryzalitem i korytarzem między traktami, kryje dach przyczółkowo-naczółkowy. Budka dróżnika, zbudowana na rzucie kwadratu i przykryta dachem łamanym, ma elewację jednoosiową z narożnikami z lizenami.


Powiązane treści