Nie tylko Morskie Oko i Tatry: zimowe góry Małopolski na każdą okazję

Widok na ośniezone tatry.
Małopolska jest regionem idealnym na spędzenie zimowych dni na łonie natury, ale oprócz tłumnie odwiedzanych Tatr, dużym zainteresowaniem cieszą się także inne góry. Gorce, Beskidy lub Pieniny to małopolskie perły górskie, z których każda odznacza się innym charakterem, zachwyca odmiennym krajobrazem i oferuje różne formy aktywności, także w zimie. Warto zatem rozważyć takie kierunki podróży jak Rabka Zdrój, Krościenko czy Krynica-Zdrój. To  miejsca idealne na weekendowy wypad ze znajomymi, czy dłuższy pobyt z dziećmi. Czy może być coś piękniejszego, niż ośnieżone Tatry na tle rozgwieżdżonego, zimowego nieba widziane na przykład nocą z Gorców? Na najwyższe szczyty tatrzańskie można spojrzeć z innej perspektywy, z bezpiecznego miejsca bez zagrożenia lawinowego i przede wszystkim w spokoju odkrywając tajemnice i urok polskich gór. Wystarczy tylko spakować plecak wybrać odpowiedni kierunek!

Gorce. Aktywnie i z widokiem na Tatry – pieszo lub na nartach

Malownicze szlaki prowadzą różnymi wariantami na wszystkie najgłówniejsze szczyty i miejsca górskie. Bez wątpienia wybierając się w okolice Rabki-Zdrój czy Nowego Targu i planując odpoczynek w Gorcach warto przespacerować się na Turbacz, Lubań czy do schroniska na Maciejowej. Bardzo przyjemne i łatwe trasy dostarczają niezapomnianych wrażeń w zimowej odsłonie. Dodatkowym atutem jest alternatywa w postaci biegówek lub skiturów. Maciejowa z bardzo klimatycznym schroniskiem to absolutnie konieczny punkt na trasie prowadzącej na Turbacz. Można posilić się ciepłą strawą, zagrzać i nacieszyć wyjątkową atmosferą sielanki górskiej. Po wcześniejszej rezerwacji warto spędzić w schronisku noc. Niepowtarzalny klimat ma także Schronisko na Starych Wierchach, którego wyjątkowe położenie z panoramą na Tatry oraz niewielka liczba turystów sprawiają, że czas płynie tutaj inaczej. Ośnieżone polany poprzecinane są śladami ścieżek pieszych  i narciarskich tworzącymi finezyjne kształty na tle gęstych lasów. Jednak najbardziej imponujący widok roztacza się z Turbacza lub ze schroniska na Turbaczu. To tutaj, w zimową pogodną noc można spędzić piękne romantyczne chwile z nieograniczoną niczym panoramą na Tatry. Gorczańskie szlaki skrywają wiele tajemnic i oferują bezpieczne wędrówki zimowe i wyjątkowe poczucie wolności.

Beskidy

Także Beskidy oferują wiele tras i szlaków dostępnych bez problemu w zimie, od Beskidu Żywieckiego z Babią Górą na czele, przez Beskid  Sądecki, Wyspowy czy Beskid Mały. Babia Góra, choć zachwyca i przyciąga tłumy potrafi jednak być niebezpieczna i planując wyprawę, należy pamiętać, że szczyt zalicza się już do terenu o charakterze wysokogórskim, konieczne jest więc posiadanie niezbędnego sprzętu (np. raków) oraz umiejętności posługiwania się nim. Równie urokliwe są sąsiednie hale – Hala Rysianka, Hala Lipowska czy Pilsko. Eksplorując beskidzkie zakamarki warto przespacerować się na Leskowiec i do znajdującego się na szczycie schroniska PTTK, do którego prowadzi najkrótszy szlak w Beskidzie Małym. Beskid Wyspowy zaprasza na spacer na Łopień lub na Mogielicę z wieżą widokową. Z kolei w Beskidzie Sądeckim czeka na wędrowców na przykład bacówka nad Wierchomlą.

W większości szlaki prowadzą lasami, gdzieniegdzie otwierając się na polany i hale z absolutnie zachwycającymi widokami. Ogromną zaletą tych miejsc są fenomenalne panoramy na Tatry. Czas można spędzić tutaj w spokoju, delektując się ciszą i pięknem przyrody. Wszystkie trasy w Gorcach i Beskidach, z wyjątkiem Babiej Góry, są na ogół bezpieczne pod względem lawinowym. Pamiętać trzeba, że Królowa Beskidów jest kapryśna i rządzi się własnymi prawami, dlatego wycieczka na Babią Górę przeznaczona jest raczej dla bardziej doświadczonych turystów.

Pieniny

Nieco inny charakter mają Pieniny, których skalne szczyty takie jak Sokolica czy Trzy Korony mogą być bardziej wymagające, często oblodzone. Dość łatwe szlaki prowadzą natomiast na Wysoką, do schroniska pod Dubraszką czy przez malowniczy Wąwóz Homole. Bardzo urokliwie prezentuje się potok Kamionka przykryty śnieżnymi poduchami a miejscami przymarznięty. Trasa prowadzi licznymi mostkami i kładkami, dlatego warto w zimie mieć w plecaku raczki w razie niespodziewanego oblodzenia. Niezapomniane wrażenie robi także uśpiony zimowym snem Przełom Dunajca. Pieniny w zimie są oazą spokoju, zwłaszcza jeśli wybierzemy mniej uczęszczaną trasę. To kolejne góry, z których przy pięknej pogodzie roztaczają się bajeczne widoki na Tatry. W wielu miejscach można także spróbować swoich sił na biegówkach.

Dla narciarzy

Małopolska to raj także dla narciarzy. Oprócz dostępnych i świetnie przygotowanych wielu tras do trenowania narciarstwa biegowego oraz dużego obszaru do szaleństwa dla skiturowców także tradycyjni narciarze zjazdowi mogą zorganizować sobie niezapomniany weekend na którejś ze stacji narciarskich. Wszystkie kurorty górskie, te mniejsze i większe, obfitują w świetnie przygotowane stoki narciarskie o różnej trudności. W Pieninach wspaniałe trasy oferują wyciągi narciarskie Palenica, Jaworki, Szczawnica, Niedzica, Kluszkowce koło Czorsztyna czy Krościenko nad Dunajcem. Niekwestionowaną mekką narciarzy jest także Krynica Zdrój. Zbocza Jaworzyny Krynickiej zapraszają na zadbane i wyratrakowane trasy, na których można cieszyć się zjazdem nawet na odcinku 2600 metrów. Do wyboru narciarze mają sześć różnych tras, dodatkowo na miejscu znajduje się strefa dla dzieci z działającą szkółką narciarską oraz trasami do narciarstwa biegowego. Kompleks jest świetnie zorganizowany, nie brakuje wypożyczalni sprzętu i miejsc z gastronomią do odpoczynku.

Małopolska – zimowe centrum Polski, to jedno z niewielu miejsc, w którym gwarantowane są dobre warunki śniegowe. Leśne ścieżki i łagodne wzniesienia zachęcają do bezpiecznych spacerów w zimowym zaciszu. Najlepszego gatunku stoki narciarskie są gwarancją niezapomnianych wrażeń i solidnej dawki szaleństwa. Gorce, Pieniny, Beskidy – każda z tych krain zachwyca i pozostaje w pamięci na długo.

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści