Na narty i na dłużej. Daj się ugościć zimą w Małopolsce!

Góral gra na rogu
Blisko 60 stacji narciarskich, ponad 150 km nartostrad, kilometry tras dla tych, którzy nad zjazd przedkładają bieganie na nartach, a także wymarzone tereny do uprawiania trekkingu i wypraw skitourowych, świetne miejsca do morsowania i jazdy na łyżwach. Nie można również zapomnieć o zbawiennym wpływie ciepłych wód termalnych, wyśmienitych potrawach regionalnych oraz bardziej współczesnych smakach, a także malowniczej szacie, którą zimą przywdziewa nasz region. Małopolska, także zimą, jest rajem dla turystów zarówno tych, którzy lubią aktywny, a nawet ekstremalny wypoczynek, jak i tych, którzy wolą nieco bardziej spokojne spędzanie czasu.

Przedsmak tego, co w tym sezonie zimowym zaoferuje Małopolska, można już zobaczyć w wirtualnym świecie. Zachęcamy zatem do obejrzenia niezwykłych zimowych migawek na naszej stronie visitmalopolska.pl, ale także na antenach głównych stacji telewizyjnych. Od 11 listopada Małopolska kusić będzie bowiem w programach Telewizji Polskiej, Polsatu oraz TVN. Polecamy także te miejsca, których zimowe tajemnice odkryliśmy w Pytaniu na Śniadanie. Zachęcamy, by poznać gościnność naszego regionu i Małopolan. Dajcie się skusić - na narty i na dłużej!

 

 

Nosal dla małych i dużych 

W zimowej stolicy Małopolski – Zakopanem, tuż pod Nosalem (1206 m n.p.m), w Centrum Szkoleń Narciarskich i Snowboardowych Nosal także najmłodsi fani zimowych aktywności znajdą mnóstwo atrakcji. Przygotowany zostanie dla nich m.in. zimowy ogródek z trasami saneczkowymi oraz karuzelę pontonową.

Na tych zaś, którzy postanowią wykonać pierwszy narciarski "krok" będą czekać wyśmienici instruktorzy oraz liczne kursy narciarskie i snowboardowe. Wszystko to na czterech zróżnicowanych trasach, pięciu wyciągach i przenośniku taśmowym – dla najmłodszych. Dla tych bardziej zaawansowanych, co roku organizowany jest Puchar Misia Stramusia. To nie tylko wyjątkowa i niezapomniana impreza, ale także mnóstwo zabawy oraz doskonała okazja do sprawdzenia nabytych na stoku umiejętności.

U Bramy Tatr Zachodnich – Kościelisko i Witów-Ski

Spragnionych aktywnego wypoczynku każdego roku kusi też gmina Kościelisko, zwana „Bramą Tatr Zachodnich”. Zimą szczególnie popularne są tutaj narciarstwo zjazdowe oraz bieganie na nartach. Trasy biegowe w Kościelisku są zróżnicowane, na każdym poziomie zaawansowania, a dodatkowym plusem jest wspaniała panorama na Tatry. Tutaj swoje miejsce odnajdą również wielbiciele biathlonu – na stadionie w Kościelisku można sprawdzić celność oraz skupienie, a to na pewno urozmaici bieg na nartach.

Na narciarzy i snowboardzistów mnóstwo adrenaliny czeka także w ośrodku narciarskim Witów-Ski. Na miłośników jazdy na nartach czeka tutaj krzesełko oraz orczyk. To idealny stok do szlifowania umiejętności zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Jest to także świetne miejsce do nauki jazdy na nartach i snowboardzie dla dzieci.

Bardziej zaawansowani mogą zawalczyć o Puchar Witowa To wyjątkowe i wyczekiwane wydarzenie sportowe i z tego powodu, że zawodnicy konkurują o laury w strojach regionalnych. Zjazdom towarzyszy nie tylko zdrowa, sportowa rywalizacja, ale także góralska muzyka i DJ, są też konkursy i zabawy dla dzieci.

Moc atrakcji w Bukowinie Tatrzańskiej

Zimową porą życie tętni również w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie na miłośników jazdy na nartach i snowboardzie czeka m.in. stacja narciarska na Wierchu Rusińskim – RusińSki. Aktywny wypoczynek to oczywiście nie jedyny powód, aby przyjechać na białe Podhale.

Co roku odbywa się tu, obfitujący w moc atrakcji słynny Karnawał Góralski. To wyjątkowe, ogólnopolskie święto kultury góralskiej, posiadające tytuł Wizytówki Małopolski, kusi miłośników porywistego tańca, pięknego śpiewu, niezwykłej muzyki i wspaniałych zwyczajów. Atrakcją jest również coroczna Zimowa Krajowa Wystawa Polskich Owczarków Podhalańskich, a więc rasy ściśle związanej z góralami, pasterską tradycją oraz tatrzańskimi i podhalańskimi halami. Są to psy pastersko-stróżujące, które kiedyś broniły stad owiec przed wilkami i złodziejami.

Unikatowy Tylicz

Zimowych atrakcji nie brakuje również w malowniczym Tyliczu. To idealne miejsce dla amatorów aktywnego wypoczynku, ale także dla tych szukających spokoju, ciszy i kontaktu z naturą. Centrum Narciarskie Master Ski od tego roku może pochwalić się nową 6-osobową koleją krzesełkową. Na narciarzy czeka też 4-osobowa kolej, 5 wyciągów, 10 km tras zjazdowych, a także Funpark oraz snowpark. Dzięki niezwykłemu mikroklimatowi panują tu świetne warunki narciarskie.

Jednak z wyboru Tylicza zadowoleni będą również amatorzy biegówek oraz pieszych wędrówek. Znajdują się tu również dwie drewniane perełki, wpisane na Szlak Architektury Drewnianej oraz unikatowa mofeta, "strasząca" wulkanicznymi wyziewami. I co warto przypomnieć, bardzo blisko stąd do perły polskich uzdrowisk – Krynicy-Zdroju, słynącej z bogactwa atrakcji i niezwykłych walorów wód zdrowotnych.

Zimowa moc Krynicy-Zdrój

Krynica-Zdrój od lat słynie z mocy bijących w niej źródeł o niezwykłych właściwościach. Dlatego też w przerwie pomiędzy zimowymi aktywnościami warto skorzystać z jej prozdrowotnych atrakcji. To tutaj można się przecież napić tak znanych wód zdrojowych jak: Kryniczanka, Jan, Józef, Zuber czy Słotwinka.

Będący w Krynicy nie sposób pominąć słynnego deptaku, otoczonego przepięknymi XIX-wiecznymi drewnianymi willami. W jednej z nich (willa Romanówka) znajduje się Muzeum Nikifora. Na pewno skusi nas również piękny Park Zdrojowy oraz Góra Parkowa – można na nią wejść, a można też wjechać, korzystając z pośrednictwa kolejki linowo-terenowej. A na najmłodszych czeka... Muzeum Zabawek.

Biegać można również po królowej Mogielicy 

Mogielica, królowa Beskidu Wyspowego, zimą także kusi malowniczymi trasami. Gdy tylko spadnie odpowiednia ilość śniegu ścieżki, które latem służyły piechurom, zamieniają się w perfekcyjnie przygotowane trasy do biegania na nartach. Na miłośników aktywnego wypoczynku czeka tutaj 25 km specjalnie przygotowanych, wyratrakowanych ścieżek o zróżnicowanej długości oraz stopniu trudności. Dla początkujących zawsze też powstaje specjalna „mała pętla” – tuż obok wypożyczalni sprzętu, w pobliżu stadionu LKS Zalesianka. Co warto podkreślić, wypożyczalnia dysponuje również sprzętem dla osób niepełnosprawnych.

Wiele osób zagląda zimą w okolice Mogielicy także po to, aby przejechać się psim zaprzęgiem. Maszer, czyli zawodnik jest ciągnięty przez kilka psów np. rasy husky czy Alaskan malamute. Liczba psów zależy od ich wielkości i siły, od ciężaru który ciągną, od długości trasy i od pofałdowania terenu.

 

 

Relacje z wszystkich zimowych odcinków dostępne są na stronie:

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/65636328/krakow-i-malopolska

Projekt „Małopolska – cel podróży” dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 3.3. „Umiędzynarodowienie małopolskiej gospodarki”, Poddziałanie 3.3.1. „Promocja gospodarcza Małopolski” typ E. promocja oferty gospodarczej regionu – przeciwdziałanie negatywnym skutkom epidemii COVID-19 w ramach 3. Osi Priorytetowej Przedsiębiorcza Małopolska Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Multimedia


 

Powiązane treści