Miejsca z klimatem – w Małopolsce naturalnie!

Widok z lotu ptaka na stawy hodowlane w Dolinie Karpia rozdzielone groblami
Zachwycają wyjątkowym położeniem, malowniczymi widokami, licznymi atrakcjami i niezwykłą gościnnością mieszkańców… Trzy małopolskie gminy zostały docenione i nagrodzone w tegorocznej edycji Konkursu Turystyczne Skarby Małopolski. Tytuł laureata otrzymała Gmina Zator, a dwa wyróżnienia przypadły Gminie Muszyna i Gminie Dobczyce. Walory tych miejscowości zostały zauważone przez tysiące głosujących internautów, którzy oddając swoje głosy podzielili się pozytywną rekomendacją. Może stać się ona teraz cenną wskazówką dla wielu turystów odwiedzających region. Sprawdźmy zatem co może Was zachwycić lub zaskoczyć jeśli postanowicie odkryć tegoroczne Turystyczne Skarby Małopolski - miejsca z klimatem…

Gmina Zator położona w Zachodniej Małopolsce może z pewnością poszczycić się mianem najbardziej rozrywkowej gminy w Polsce. Funkcjonują tu dwa parki rozrywki: Energylandia i Zatorland. Energylandia to największy park rozrywki w kraju. Dzięki systematycznej rozbudowie nieustannie zaskakuje mocą wrażeń. Żaden wielbiciel dobrej zabawy i ekstremalnych przeżyć z pewnością nie będzie zawiedziony. Zatorland przyciąga z kolei miłośników prehistorii i pradawnych stworzeń. To park jurajski z ruchomymi dinozaurami i największym okazem T-Rexa na świecie! Gwarantujemy, że i młodsi i starsi turyści nie będą się nudzić się w Zatorze. Po szaleństwach w parkach rozrywki warto spróbować tutejszego specjału – karpia. Niezależnie od tego, czy jest smażony, czy wędzony smakuje wyśmienicie. Zatorski Karp był znany już przed wiekami i często gościł na królewskich stołach na Wawelu. Hodowla karpia rozwija się w okolicy do dziś, a ta smaczna ryba serwowana jest tu na co dzień, nie tylko na wigilijnym stole. Zator oferuje turystom również możliwość spędzenia czasu wśród przyrody, gdzie można się wyciszyć, oddać relaksującemu, rodzinnemu wędkowaniu, spacerom połączonym z obserwowaniem fauny i flory. To idealne miejsce do obserwacji wodnego ptactwa, wycieczek rowerowych i kajakowych. Spektrum możliwości spędzenia wolnego czasu w okolicy przyprawia o zawrót głowy, jak po przejażdżce na rozpędzonej karuzeli…


Pierwsze z wyróżnień przypadło w tym roku Muszynie. Wszystkich atrakcji tej niezwykłej miejscowości położonej w otoczeniu beskidzkich wzgórz nie sposób wymienić jednym tchem. Wizyta w Muszynie może stać się ciekawą przygodą, gdzie historia przeplata się ze współczesnością. Ciekawostką jest, że niegdyś funkcjonowało tu „Państwo Muszyńskie” z własnym sądem i armią! Dzisiaj to modny, górski kurort uzdrowiskowy chętnie wybierany przez turystów o każdej porze roku. Spacerując po Muszynie musicie koniecznie odwiedzić największe w Polsce Ogrody Sensoryczne i Ogrody Biblijne, a także największą w Europie mofetę, czyli miejsce ekshalacji wulkanicznych, chłodnych wyziewów (o temperaturze poniżej 100°C), zawierających głównie dwutlenek węgla.  W zimie punktem obowiązkowym wizyty w Muszynie jest SankoLandia. To prawdziwa gratka dla miłośników białego szaleństwa na 2 płozach!  Świetnie przygotowane, ratrakowane trasy zjazdowe zapewniają mnóstwo radości i doskonałej zabawy dla całej rodziny. Wiosenna aura przyciąga z kolei miłośników krokusów. W tutejszych ogrodach posadzono ich aż 2 miliony! Na przełomie marca i kwietnia cieszą oko mieszkańców i gości. Prawdziwym skarbem okolicy są jednak wody mineralne, które naturalnie suplementują dietę i wspomagają leczenie wielu chorób. Rowerowy Szlak Wód Mineralnych wiodący przez kilkanaście źródełek, w tym tych najstarszych – opisywanych przez Jana Długosza umożliwia zwiedzanie okolicy i pogranicza polsko-słowackiego wielbicielom dwóch kółek. 


Na południe od Krakowa, w Dolinie Raby, położone są Dobczyce, druga z wyróżnionych gmin. To miejsce, gdzie historia i tradycja miesza się z nowoczesnością. Miasto odbija się w tafli  Jeziora Dobczyckiego, pełniącego funkcję zbiornika wody pitnej. Najpiękniejsze dobczyckie widoki można podziwiać z korony zapory lub przemierzając wyjątkową ścieżkę widokową wzdłuż zrekonstruowanych murów miejskich. Jednym z miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić jest średniowieczny zamek i niewielki skansen zlokalizowany nieopodal. Koronę zapory ze Wzgórzem Zamkowym łączy kładka pieszo-rowerowa, której projekt znalazł się wśród finalistów Nagrody Architektonicznej POLITYKI. Do aktywności fizycznej zachęcają ścieżki pieszo-rowerowe docierające do atrakcyjnego parku miejskiego, w którym znaleźć można, m.in. korty tenisowe, boisko do siatkówki, czy naturalistyczny plac zabaw dla najmłodszych. Dobczyce są również gospodarzem wielu imprez kulturalnych i sportowych. Gwarantujemy, że nie sposób się tu nudzić!


Nie zwlekajcie i zaplanujcie wizytę w tych urokliwych i nieoczywistych miejscach. Łapcie inspiracje i poszukujcie nowych turystycznych skarbów Małopolski!

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Powiązane treści