Małopolskie kąpieliska wielką atrakcją lata

Małopolskie. Widok na kąpielisko Kuter Port Nieznanowice z lotu ptaka w dole baza gastronomiczna po lewej plaża
Coraz więcej jest w Małopolsce dobrze zorganizowanych i wyposażonych kąpielisk umiejscowionych najczęściej na dawnych piaskowniach i żwirowniach. Mają czystą wodę i są strzeżone przez ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wypoczynek nad wodą

Plażowanie nad wodą jest jednym z najlepszych sposób czynnego wypoczynku bez urlopu. Lokalne plaże nad czystymi rzekami, potokami i jeziorami służą, jako miejsce popołudniowej i weekendowej sjesty całym rodzinom. W Małopolsce w ciągu ostatnich lat, do plaż nad rzekami i jeziorami, gdzie ludzie kąpią się bez dozoru, przybywają świetne zorganizowane kąpieliska. Górują wszystkim – wyjątkowością miejsca, infrastrukturą i bezpieczeństwem. Są także często miejscem do wędkowania. Niektóre już dysponują miejscami noclegowymi. 

Wyjątkowe miejsca

Małopolskie kąpieliska to najczęściej akweny na dawnych kopalniach piasku i żwiru, które zostały samoczynnie zalane wodami podziemnymi. To w nich najcenniejsze. Jest to bowiem woda biologicznie czysta, nie skażona bakteriami biologicznymi i związkami chemicznymi. Zresztą jej stan jest na bieżąco kontrolowany przez specjalistyczne służby. Wyjątkiem jest tu zalew Skowronek w Alwerni, który powstał na rzeczce Brodła, jednej z najczystszych cieków w Małopolsce.  

Infrastruktura wypoczynkowa i sportowa

Jednym z największych atrakcji tych miejsc jest infrastruktura rekreacyjna. Większość posiada wypożyczalnie sprzętu do pływania – kajaków, rowerów wodnych, nawet desek do windsurfingu. Można na nich pływać w wydzielonych miejscach akwenów, tak, aby było to bezpieczne dla kapiących się.

Piaszczyste plaże, łagodne zejścia do wody, wyznaczone strefy głębokości, nawet zjeżdżalnie – to niemal reguła. A przy tym pełne zaplecze sanitarne z prysznicami. Gospodarze dość dobrze dbają o czystość wiedząc, że to podstawa ich działania. Dochodzą do tego miejsca na brzegu dla rekreacji dla dzieci oraz mini siłownie dla dorosłych. Coraz więcej dobrej gastronomii. Niektóre stają się prawdziwymi centrami rekreacji oferując także inne atrakcje jak minigolf, jazdę na gokartach, boiska sportowe, nawet jaskinie solne.

Bezpieczeństwo

Przypomnimy, że każdego roku w Polsce podczas wakacyjnego wypoczynku tonie około pięćset osób rocznie. Najczęściej w rzekach i w miejscach, w których nie są wyznaczone do bezpiecznej kąpieli. Małopolskie kąpieliska są pod tym względem świetnie przygotowane:

  1. większość ma bezpieczne, stopniowe zejście do wody.
  2.  miejsca do kąpieli są oznakowane i posiadają informacje o głębokości.
  3.  akweny są pilnowane przez ratowników.
  4.  kąpieliska są wyposażone w sprzęt ratunkowy.
  5. I najważniejsze, idąc nad wodę z dziećmi ani na chwilę nie spuszczajmy ich z oka. To nasz obowiązek. Jeszcze większym obowiązkiem rodziców jest nauczenie dzieci wpływania. Przypomnijmy, że przez lata Województwo Małopolskie prowadziło program „Już pływam”, dzięki którym tysiące dzieci zdobyło tę niezbędną w życiu umiejętność.

Poniżej przedstawiamy kilka kąpielisk, na które warto się wybrać!

Rady dla wypoczywających nad wodą

(na podstawie wskazań Państwowej Straży Pożarnej)

Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego lub funkcjonariuszy Policji Wodnej.

  • Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz.
  • Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.
  • Jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem.
  • Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice.
  • Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.
  • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz, jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem! Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.
  • Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
  • Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.
  • Na brzegu, szczególnie w słońcu, noś nakrycie głowy, smaruj się filtrami ochronnymi. Najlepiej opalaj się w ruchu, np. grając w piłkę.
  • Jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody - nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie traktuj tej sytuacji instruktażowo. Tu toczy się walka o życie ludzkie.
  • Bawiąc się w wodzie, nie zakłócaj wypoczynku innym. Zadbaj o czyste kąpielisko - nie wrzucaj do wody żadnych śmieci, butelek, papierków, opakowań.
  • Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową.
  • Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętaj zawsze o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz koniecznie zapięta.

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Powiązane treści