Powrót

Jak zaplanować wycieczkę rowerową?

Jak zaplanować wycieczkę rowerową?

przykładowa mapa
Kilkudniowa turystyczna wycieczka rowerowa wymaga starannego przygotowania, nawet jeśli wybieramy się na przyjazne trasy rowerowe sieci VeloMałopolska. Oto kilka kroków, które pomogą Ci zaplanować udaną podróż.
  1. Planowanie trasy
  2. Mapy małopolskich tras rowerowych
  3. Spacery wirtualne po trasach rowerowych VeloMałopolska
  4. Gdzie szukać informacji o wycieczkach rowerowych po Małopolsce?
  5. Planowanie etapów wycieczki rowerowej
  6. Przygotowanie roweru 
  7. Pakowanie bagażu 
  8. Przykładowa check lista dla dwudniowej wyprawy rowerowej

 

Planowanie trasy

Najpierw wybierz obszar, który chcesz poznać na rowerze. Jeśli wybierasz się na trasy rowerowe w Małopolsce, wśród najlepszych propozycji jest trasa rowerowa VeloDunajec, Wiślana Trasa Rowerowa, VeloNatura (małopolski odcinek EuroVelo 11), VeloMetropolis (małopolski odcinek EuroVelo4) i Szlak wokół Tatr. Trasy te łączą się ze sobą oraz z innym szlakami rowerowymi – możesz tworzyć z nich dowolne wycieczki jedno i kilkudniowe.

Każda małopolskich tras rowerowych ma inny charakter i wymaga innej kondycji fizycznej. Najłatwiejsza będzie Wiślana Trasa Rowerowa - to długa, spokojna wycieczka pozbawiona zarówno zjazdów, jak i podjazdów. Podobny charakter ma VeloMetropolis. Podróżując tą trasę można zwiedzić trzy duże historyczne miasta: Oświęcim, Kraków i Tarnów. Za to najpiękniejsza jest na pewno VeloDunajec, która przebiega przez 7 pasm górskich i ciągnie się od Zakopanego aż do Wisły na północy. Szlak wokół Tatr zapewnia widoki na tatrzańskie panoramy w zamian za poniesiony większy wysiłek fizyczny.

Gdzie szukać informacji o wycieczkach rowerowych po Małopolsce?

Aby poznać więcej informacji o szlakach rowerowych w Małopolsce skorzystaj z dostępnych oficjalnych przewodników i prywatnych relacji. Wrażenia z VeloDunajec, ze Szlaku wokół Tatr i innych małopolskich szlaków znaleźć można także na blogach podróżniczych, na popularnych forach rowerowych i w serwisach społecznościowych.

Cennym źródłem informacji jest profil Małopolska na rowery oraz Velo Małopolska na Facebooku, gdzie umieszczane są bieżące informacje o stanie tras rowerowych w Małopolsce, a także informacje o nowych inwestycjach związanych z turystyką rowerową w Małopolsce. W regionalnym serwisie rowerowym narowery.visitmalopolska.pl znajdziesz mapy tras i szlaków rowerowych oraz mnóstwo inspiracji do planowania wycieczek.

W zależności od własnych preferencji, wybierz rodzaj noclegów. Małopolska, jak przystało na popularny region turystyczny, oferuje szeroką gamę miejsc noclegowych - od pól campingowych przez kwatery prywatne i pensjonaty po apartamenty i hotele. Planowanie najlepiej zacząć od poznania obiektów noclegowych należących do małopolskiej sieci Miejsc Przyjaznych Rowerzystom.

Planowanie etapów wycieczki rowerowej

Przeciętny dzienny dystans, jaki pokonuje turysta rowerowy, to około 60-70 kilometrów. Są tacy, którzy jeżdżą więcej, a jeszcze innym wystarcza nawet 30-40 kilometrów przejechanych jednego dnia. Tu warto pamiętać, że turystyka rowerowa nie jest sportem wyczynowym. Że pokonanemu dystansowi powinny towarzyszyć również aktywności krajoznawcze, poznawanie mijanej okolicy.

Na trasach rowerowych Małopolski można jednak te typowe dystanse modyfikować w zależności od trasy, na którą się wybieramy. Jeśli ruszymy za pomarańczowymi znakami VeloDunajec wiele odcinków pokonywać będziemy po dobrych, szybkich trasach rowerowych poprowadzonych wzdłuż Dunajca - biegnących z nurtem rzeki. Tym samym prędkość jazdy będzie większa, a możliwy dystans do pokonania w ciągu dnia - dłuższy. Odwrotnie będzie podczas rowerowej podróży wokół Tatr - przekraczanie głównego grzbietu Tatr może wpłynąć na krótszy dzienny dystans.

Planując dzienny dystans należy również zwrócić uwagę na warunki pogodowe i mieć w zapasie przynajmniej kilkadziesiąt minut na niespodziewany postój, spowodowany przez złe warunki atmosferyczne. Chyba że deszcz i burze nam niestraszne - wtedy pamiętajmy tylko o dobrej kurtce przeciwdeszczowej i komplecie ubrań na zmianę.

Cechą najlepszych szlaków rowerowych jest dostęp do transportu publicznego, zwykle kolei, który w razie nieprzewidzianej sytuacji jak problemy zdrowotne, awaria roweru czy fatalne warunki meteorologiczne, pomoże nam dostać się do planowanego miejsca docelowego. Planując wycieczkę rowerową warto mieć z tyłu głowy przebieg okolicznych linii kolejowych i położenie większych miast, w których możemy liczyć na pomoc.

Przygotowanie roweru

Jeśli Wasz rower nie jest używany na co dzień i utrzymywany w ciągłej sprawności, przed każdym dłuższym wyjazdem należy przeprowadzić gruntowny przegląd techniczny, bo nie ma nic gorszego, niż błaha awaria która popsuje wyjazd, a którą łatwo byłoby wykryć przed wyjazdem.

Jeśli posiadacie takie umiejętności, możecie sami dokonać przeglądu rowerowego napędu, przerzutek, hamulców czy stanu ogumienia. Jeśli nie przepadacie za majsterkowaniem przy rowerze, można to profesjonalnemu serwisowi rowerowemu. Po takim przeglądzie rower wróci z prawidłowo ustawionymi przełożeniami, wymienionymi klockami lub okładzinami w hamulcach, prawdopodobnie także nowymi linkami hamulcowymi. Warto zwrócić również uwagę na stan łańcucha, a nawet szprych w kołach - w końcu mało kto widzi je wśród niezbędnych części zapasowych, zabieranych na rowerową wycieczkę.

W turystyce rowerowej szczególne zdarzenie ma wygodne siodło, wygodne chwyty kierownicy i dobry bagażnik. Dwie pierwsze z tych rzeczy to elementy wpływające na komfort i przyjemność z jazdy. Bagażnik gwarantuje, że bezpiecznie dowieziemy nasz bagaż na metę.

Pakowanie bagażu

Bez zbędnych rzeczy, ale wciąż wygodnie - tak chyba najlepiej pakować się na wycieczkę rowerową. W turystyce rowerowej nie chodzi o to, by spędzić tydzień na rowerze mając w kieszeni tylko szczoteczkę do zębów i kartę kredytową - zostawmy to bikepackingowi. Turystyka rowerowa to wygoda posiadania potrzebnych rzeczy, która sprawia, że na trasie nie musimy ponosić zbędnych wyrzeczeń.

Na rower pakujmy się więc swobodnie, ale z pewnymi ograniczeniami. Na tygodniowy wyjazd do Małopolski możemy więc wziąć siedem codziennie zmienianych koszulek, ale… możemy przecież pomyśleć, by przynajmniej co drugi dzień samemu ją przeprać, ograniczając jednocześnie liczbę koszulek o połowę, a tym samym o połowę zmniejszając ich wagę i zajmowane miejsce w sakwach. 

Niezbędna jest przynajmniej jedna ciepła bluza - nawet latem, a także lekka kurtka przeciwdeszczowa - nawet, jeśli nie są prognozowane opady. Bo może na trasie trafi nam się zwiedzanie jaskini?

W sakwie rowerowej musi się znaleźć starannie skompletowana apteczka i zestaw najbardziej potrzebnych narzędzi rowerowych, którym będzie towarzyszyć przynajmniej jedna dętka na zmianę i łatki do klejenia.

Samemu warto wyposażyć się w kask rowerowy, okulary przeciwsłoneczne i rękawiczki. Podczas całodziennej trasy należy regularnie się nawadniać - wodą z bidonu lub podczas częstych przystanków. Nawet, jeśli planujemy dzienną wycieczkę, może okazać się, że nieprzewidziane okoliczności powodują, że wracamy po zmroku - oświetlenie roweru to jeszcze jeden element obowiązkowy.

Przykładowa check lista dla dwudniowej wyprawy rowerowej

Pamiętaj, że każda wycieczka rowerowa wymaga indywidualnego podejścia i dostosowania wyposażenia do własnych potrzeb oraz warunków, w jakich będziesz podróżować. Powiadom kogoś o swojej trasie i przewidywanym czasie powrotu. Sprawdź prognozę pogody na dni, w których będziesz podróżować.

  1. Sprawdzenie roweru:
    • Stan techniczny roweru: upewnij się, że hamulce, przerzutki i opony są w dobrym stanie.
    • Ciśnienie w oponach: należy je dopompować do odpowiedniego poziomu.
    • Oświetlenie: upewnij się, że światła działają i są widoczne (zabierz baterie lub dodatkowe źródło ładowania oświetlenia)
  2. Kask rowerowy, okulary słoneczne i krem z filtrem UV (jeżeli zapowiada się słoneczna pogoda)
  3. Zapakuj ubrania na zmianę, w tym bieliznę, a także odzież dostosowaną do prognozowanej pogody (np. przeciwdeszczową)
  4. Środki higieny osobistej m.in.  pasta do zębów, szczoteczka, mydło, ręcznik
  5. Nocleg:
    • namiot, śpiwór i karimata jeśli planujesz nocleg na świeżym powietrzu
    • pamiętaj by zarezerwować odpowiednio wcześnie pokój w hotelu lub pensjonacie (obiekty noclegowe, które posiadają certyfikat Miejsca Przyjaznego Rowerzystom posiadają ofertę dedykowaną cyklistom)
  6. Jedzenie i picie: zabierz więcej wody i energetycznych przekąsek, sprawdź gdzie przy trasie  znajdują się sklepy i obiekty gastronomiczne (polecamy Miejsca Przyjazne Rowerzystom)
  7. Nawigacja, mapy, przewodniki: upewnij się, że masz przy sobie mapę lub urządzenie GPS (oraz że posiadasz gpx trasy) - polecamy aplikację Rowerowa Małopolska, która ułatwia nawigowanie po trasach i szlakach regionu. Możesz też wydrukować na A4 mapy dzienne.
  8. Apteczka pierwszej pomocy z podstawowymi środkami, takimi jak plastry, bandaże, środki dezynfekujące.
  9. Ładowarka/Powerbank
  10. Zestaw naprawczy do roweru z podstawowymi narzędziami, dętką zapasową, łatkami, pompką (w zestawy naprawcze wyposażone są obiekty posiadające certyfikat Miejsca Przyjaznego Rowerzystom)
  11. Latarka lub czołówka: W razie potrzeby nocnej jazdy.
  12. Zapięcie rowerowe do zabezpieczenia roweru podczas postojów.
  13. Gotówka i karty
  14.  Dowód osobisty, ewentualnie inne niezbędne dokumenty.

 

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>