Majówka w Małopolsce. Aktywnie, kolorowo i z niespodziankami. W górach i dolinach

Polane na której ustawiony jest namiot. Obok namiotu 2 osoby dorosłe i dziecko. Twarze ich zwrócone w stronę widoki na góry.
Majówka w Małopolsce? Tak, to idealny czas i region, by spełnić swoje najskrytsze marzenia. Te o podniebnej przygodzie, odkrywaniu kryształów w kopalnianych mrokach, wędrówce w chmurach i koronach drzew, jak i emocjonującym spływie wartko płynącym Dunajcem. To idealny region dla tych, którzy lubią spokój, ciszę i samotność oraz tych, którzy nie stronią od zatłoczonych ścieżek. Tych, którzy lubią zerknąć w przepaściste doliny z wysokości tatrzańskich grani jak i tych, którzy wolą niespieszne spacery eleganckimi deptakami małopolskich kurortów. Czasu jest sporo. Odkrywajcie więc Małopolskę! Nasze skarby są Waszymi skarbami!

Kolorowo i słodko w Krynicy-Zdrój

Kto lubi czekoladę? Ten powinien wybrać się do Krynicy-Zdroju. Od 1 do 5 maja elegancki deptak nie tylko będzie tętnił życiem, ale także kusił wyrafinowanym smakiem czekolady. Niezwykłe wyroby – o różnych kształtach i smakach – będą czekać na degustację i ocenę smakoszy. Na krynickim deptaku ma się pojawić także... miś polarny, oczywiście z niespodziankami. Dacie się skusić?

A może lubicie eksplozję radości i kolorów? Jeśli tak 3 maja wybierzcie się na Górę Parkową. O godz. 14 rozpocznie się tam kolejna edycja Święta Holi. To zabawa polegająca na obrzucaniu się kolorowym proszkiem, której będą towarzyszyły tańce oraz specjalnie dobrana muzyka. Przyda się też odzież na zmianę... Jeśli nie macie planów na majówkę zapraszamy na Górę Parkową.

Tyrolka ze szczytu i joga na Jaworzynie Krynickiej

Joga, warsztaty foto z Wiktorem Baronem, grillowanie na wypasie, wycieczki piesza i rowerowa oraz tyrolka ze szczytu – oto atrakcje specjalne, które czekają na wszystkich, którzy między 1 a 4 majem zechcą spędzić majówką na Jaworzynie Krynickiej. Do tego oczywiście dochodzą atrakcje stałe, jak animacje dla dzieci, gry terenowe, dmuchańce, pluszowi przyjaciele. Natomiast atrakcje specjalne to warsztaty fotograficzne, joga oraz wycieczki piesze i rowerowe. I nie można również zapomnieć o tradycyjnych daniach serwowanych przez m.in. Koła Gospodyń Wiejskich.

Porcelanowa rocznica Wiosny Jazzowej w Zakopanem

Jazzowe nuty wybrzmią pod tatrzańskimi szczytami już po raz dwudziesty! Aby uczcić okrągłą rocznicę, do Zakopanego przyjadą wspaniali artyści, m.in. Andrzej Dąbrowski, Sextet Roberta Majewskiego, Hanna Banaszak, czy New Bone. Wiosna Jazzowa rozpocznie się w Międzynarodowy Dzień Jazzu, czyli 30 kwietnia i potrwa do 3 maja.

Patriotycznie w Tarnowie

Od 30 kwietnia do 3 maja w Tarnowie można liczyć na sporo unijnych i patriotycznych akcentów. Pierwszego dnia odbędzie się taneczne uczczenie 20. rocznicy przyjęcia Polski do Unii Europejskiej. Kolejne dni miną przy gitarowym wykonaniu hymnu UE i uroczystym podniesieniu flagi. Ostatniego dnia przemarsz przed grób Nieznanego Żołnierza, a następnie koncert Leliwa Jazz Band w Amfiteatrze Letnim.

Moc atrakcji w Niepołomicach

Do Niepołomic również warto wybrać się na majówkę. To już tradycja, że na niepołomickim zamku odbywają się równocześnie Giełda Minerałów i Biżuterii oraz Międzynarodowa Wystawa Kwiatowa (1-3 maja). Wstęp wolny! Ponadto od 3 do 4 maja można wziąć udział w Puszcza Festiwal czyli rodzinnym czy też przyjacielskim spotkaniu podczas wspólnego szukaniu punktów zaznaczonych na mapie. Można wybrać rodzaj wyprawy – pieszą lub rowerową – długość trasy, a nawet porę dnia. Obowiązują zapisy.

Energylandia ze Sweet Valley

Sweet Valley, nowy magiczny fragment parku rozrywki w Zatorze, już otworzył swoje podwoje przed wszystkimi miłośnikami niezwykłych atrakcji. Słodka część największego parku rodzinnego w Polsce nawiązuje designem oczywiście do ciasteczkowych i bajkowych wyobrażeń. To strefa przeznaczona dla najmłodszych. Dzieci wjadą np. ciuchcią parową do ciasteczkowej kopalni, a mogą też zaszyć się w pełnej przygód Szalonej Stodole.

Muszyna z Parkiem Rodzinnym nad Szczawniczkiem

Arena Gelblaster, eurobungy, dmuchane zjeżdżalnie, a także mega bańki mydlane – to wszystko czeka na tych, którzy 4 maja przybędą na oficjalne otwarcie Parku Rodzinnego nad Szczawniczkiem w Muszynie. Będą też animacje dla najmłodszych oraz specjalna bitwa kolorów podczas, której goście będą rzucać w siebie barwnym pyłem. Warto więc pomyśleć o zapasowym ubraniu...

Będąc w Muszynie nie sposób pominąć malowniczych ogrodów – biblijnych, sensorycznych i tematycznych. Te ostatnie – jak przypominają gospodarze Muszyny – mają nowych mieszkańców. Czy to alpaki, białe daniele, a może miniaturowe kozy nigeryjskie? Majówka to świetny  czas by to sprawdzić.

To także idealny moment, by przenieść się w czasy Państwa Muszyńskiego. A najłatwiej to uczynić, zdobywając pięknie odbudowaną warownię. Na zamku Sądeckie Rycerstwo Świętej Kingi zaprezentuje w tych dniach pokazy rycerskie i tańce dawne. Można też zdobyć umiejętności wybijania zamkowych dukatów. Wyprawa w świat sprzed wieków, legend, barwnych opowieści, jest też okazją, by rozejrzeć się po pięknej okolicy ze sporej wysokości. Rozległe i zapierające dech w piersiach panoramy staną się naszym udziałem także wtedy, gdy pokonamy 40-metrową wieżę na Malniku. A to tylko przedsmak atrakcji, które czekają podczas majówki!

Podpłomyki i fujarki z Muzeum Ziemi Sądeckiej

Majówkowy czas Muzeum Ziemi Sądeckiej rozpocznie 1 maja od pokazów i warsztatów, m.in. pieczenia podpłomyków, zwijania kwiatów z bibuły, robienia piszczałek i fujarek oraz wicie wianków, które odbędą się w Sądeckim Parku Etnograficznym. Następnie koncert zespołu regionalnego Podegrodzie. Natomiast w Miasteczku Galicyjskim, w określonych godzinach będzie można oglądać interaktywne wystawy rzemieślnicze Teatru Wagabunda, wysłuchać koncertu zespołu Opa Cupa!, a także wziąć udział w warsztatach artystycznych dla dzieci oraz degustacja tradycyjnej botwiny wiosennej. Odbędzie się też kiermasz rękodzieła. Podczas tego wydarzenia będzie można też zwiedzać Skansen i Miasteczko Galicyjskie z biletem w cenie 5 złotych.

2 maja w siedzibie Muzeum Ziemi Sądeckiej odbędzie się koncert z cyklu „Wieczory w Muzeum” Aleksandry i Agnieszki Świgut oraz występującego gościnnie Piotra Bugajskiego. W programie wiele romantycznych i pełnych emocji utworów. Wstęp wolny z koniecznością rezerwacji miejsc.

Obchody Święta Konstytucji 3 maja odbędą się w Miasteczku Galicyjskim. Wydarzenie rozpocznie patriotyczny spektakl, a potem Zespół Regionalny „Sądeczanie” wykona taniec narodowy – poloneza. Odśpiewano zostanie również Hymn Narodowy wraz z wciągnięciem na maszt flagi Polski. Uroczystości zakończy koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP z Piwnicznej-Zdrój.

Sadzenie ziemniaków w Orawskim Parku Etnograficznym

Orawski Park Etnograficzny 2 maja kusi – od godziny 13 do 15 – pokazami tradycyjnego sadzenia ziemniaków oraz siania lnu, a towarzyszyć temu będą barwne opowieści. O godz. 16 rozpocznie się majówka ze Związkiem Podhalan, zespołem Skalniok i Kołem Gospodyń Wiejskich z Zubrzycy Górnej.

Z prądem na tratwach i w kajakach

Kto nie lubi spędzać czasu nad wodą? Być może majówka może okazać się jeszcze zbyt chłodna na pierwsze kąpiele i opalanie, ale jest wiele alternatywnych rozwiązań. W Małopolsce jest sporo miejsc, gdzie można popływać np. kajakiem. Począwszy od Krakowa, gdzie płynąc Wisłą, można podziwiać Wzgórze Wawelskie, Podgórze, czy też Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Można także wybrać się na szlak kajakowy rzeką Dłubnią w Nowej Hucie. To łatwa, ale pełna przygód trasa, która pozwala zobaczyć tę dzielnicę Krakowa z zupełnie innej strony. Opuszczając stolicę Małopolski, warto wybrać się na kajaki także w okolicach Wadowic na Skawie.

Inną rzeką słynącą z kajakarstwa jest Dunajec. Na chętnych czekają różne trasy pod względem długości i stopnia zaawansowania. Ale to nie wszystko, bo soczysta, wiosenna zieleń Przełomu Dunajca kusi, by skorzystać z niesamowitej atrakcji, jaką jest spływ flisacką tratwą. Około 2-godzinna wyprawa to idealna okazja na poznanie pienińskich tajemnic, a także ciekawych opowieści snutych przez flisaków. Możecie wybrać dwa warianty trasy, krótszy ze Sromowiec Niżnych i dłuższy ze Sromowiec Wyżnych, by spłynąć do uroczej Szczawnicy

W parka narodowych i krajobrazowych

Ponad połowę Małopolski objęto ochroną przyrodniczą: utworzono tu 6 parków narodowych, 11 krajobrazowych, 10 obszarów chronionego krajobrazu i 85 rezerwatów. Wyskoczcie więc za miasto i odetchnijcie pełną piersią! W końcu to Małopolska ma najwięcej parków narodowych w Polsce!

Z Krakowa tylko chwila dzieli Was od dolinek krakowskich. Do wyboru jest osiem różnych dolinek i zapewniamy, że każda z nich jest zupełnie inna. Oto one: Kluczwody, Bolechowicka, Będkowska, Szklarki, Racławki, Eliaszówki, Mnikowska oraz Dłubni. Nie można też zapomnieć o Puszczy Niepołomickiej i Puszczy Dulowskiej. Również blisko serca Małopolski jest warty odwiedzenia o każdej porze roku Ojcowski Park Narodowy, w którym delektować się można m.in. pysznym pstrągiem, ale też podziwiać niezwykłe formacje skalne oraz uroczą zabudową dawnego kurortu.

Małopolska to raj dla fanów pieszych wędrówek. W zależności od stopnia zaawansowania i kondycji fizycznej można wybrać się na rozmaite wycieczki górskie. Dla poszukujących ciszy, kontaktu z naturą oraz wielbicieli Szlaku Architektury Drewnianej polecamy Beskid Niski. Beskid Wyspowy czy Sądecki to idealna destynacja dla każdego bez wyjątku, z niepowtarzalnymi widokami i wieżami widokowymi na licznych szczytach.

Jeśli jeszcze nie zaliczyliście Turbacza – najwyższego szczytu Gorców i zupy czosnkowej w schronisku na jego szczycie, to majówka może jest na to idealnym czasem. Nieco wyższym szczytem, bo 1725-metrowym, jest Babia Góra, zwana również Kapryśnicą czy Diablakiem. Ten malowniczy szczyt słynie z pięknych wschodów słońca, ale i zmiennej pogody. Natomiast fani ekstremalnych doznań oraz szybszego bicia serca mogą pomyśleć o wycieczkach w najwyższe partie Tatr. Jednak na to trzeba mieć odpowiednią kondycję oraz sporą dozę zdrowego rozsądku. Zawsze też trzeba zapoznać się z komunikatami na temat warunków panujących w górach.  

Zostajecie na majówkę w Krakowie? Tu też znajdzie się wiele atrakcji na łonie natury, np. w Ogrodzie Botanicznym. Początek maja to okres kwitnienia wielu roślin i idealny czas na odwiedziny tego miejsca. Po przyjemnym spacerze możecie się napić pysznej kawy w otoczeniu pięknej zieleni w Milin Cafē. Fanów zwierząt zapraszamy także do krakowskiego ZOO. Stamtąd już niedaleko na jeden z krakowskich kopców - Józefa Piłsudskiego. Pozostając w temacie kopców, polecamy wybrać się na zachód lub wschód słońca na Kopiec Kraka. Piękne widoki gwarantowane.

Ciężkowice i Skamieniałe Miasto

Rezerwat Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach to miejsce, która na długo zostanie w naszej pamięci. W okolicy znajdują się też malownicze Pasmo Brzanki i Liwocza, okolice Jamnej, Rezerwat Diable Skały w Bukowcu, Ścieżki edukacyjne w Polichtach, Las Tuchowski, Rezerwat Cisy w Mogilnie.

Nad Sołą w Oświęcimiu

Na krótką wycieczkę polecamy tereny spacerowo-rekreacyjne nad rzeką Sołą, które znajdują się nieopodal Starego Miasta w Oświęcimiu. Bulwary są świetnym miejscem, zarówno dla rolkarzy, rowerzystów jak i spacerujących rodzin z dziećmi.

Wioska pod Skałą w Bolęcinie

W wiosce tematycznej Wioska pod Skałą w Bolęcinie otwarty jest Zajazd Rowerowy NAWSIE – przystanek na trasie dla rowerzystów, spacerowiczów i miłośników geologii odwiedzających Skałkę Triasową, unikatowy ostaniec wapienny w Bolęcinie oraz Puszczę Dulowską. Zajazd specjalizuje się w kuchni domowej oraz zapiekankach.

Kalwaria Zebrzydowska i Lanckorona

Wędrówka kalwaryjskimi dróżkami przy Sanktuarium Pasyjno – Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej (wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) to okazja do odizolowania się od pędzącego świata i zajrzenia w głąb siebie. Niedaleko Kalwarii znajduje się Lanckorona z przepięknym rynkiem i Górą Lanckorońską, na której odnajdziemy ruiny zamku z czasów Kazimierza Wielkiego oraz przyjemne trasy spacerowe.

Brama w Gorce

Brama w Gorce to niezwykła wyprawa w fascynujący świat gorczańskiej przyrody. Każdy kto odwiedzi ścieżkę w koronach drzew, niezwykły tunel, a także imponujące wieże widokowe będzie miał okazję doświadczyć wyjątkowego kontaktu ze światem fauny i flory, które na co dzień można spotkać w tych pięknych górach.

Odkryjcie z nami piękno Małopolski. Nie tylko podczas majówki!

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści