Konno przez Małopolskę

Na konnym szlaku Małopolska
Jeździectwo rekreacyjne staje się coraz bardziej popularne. Wiele osób wybiera właśnie taki sposób aktywnego spędzania wolnego czasu. I nie ma się czemu dziwić, ponieważ jazda konna to nie tylko rekreacja, ale także znakomita okazja do zwiedzania i poznania regionu.

Małopolska to wręcz idealne miejsce do tego, aby rozpocząć swoją przygodę z jazdą konną. Po pierwsze istnieją tu bogate tradycje jeździeckie. Stąd pochodzi rasa koni małopolskich. Ten typ koni był hodowany w naszym regionie już od końca XVI wieku. Polska husaria jeździła na takich właśnie wierzchowcach. Nie sposób również nie wspomnieć o małopolskiej hodowli wyjątkowych koni huculskich. Po drugie, rozległe oraz urozmaicone ukształtowanie terenu idealnie nadaje się do wycieczek w siodle przez niezliczone kilometry szlaków i tras Małopolski.

To także nauka i doskonalenie jazdy konnej, hipoterapia, powożenie bryczkami, konne rajdy jedno i wielodniowe. To hotele dla koni, niewielkie stajnie i gospodarstwa agroturystyczne oraz duże stadniny - Małopolska oferta konna jest tak duża i urozmaicona, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. I nie ma na co czekać, bo jak mówią, ci którzy złapali już bakcyla, świat z końskiego grzbietu wygląda zupełnie inaczej. Dla tych, którzy chcieliby rozpocząć małopolską przygodę w siodle mamy kilka propozycji.

Klikowa

Klikowa to obecnie dzielnica Tarnowa i miejsce słynące z tradycji jeździeckich od XIX wieku, kiedy to magnacki ród Sanguszków założył stadninę i prowadził hodowlę koni. Dziś tradycje kontynuuje ośrodek jazdy konnej prowadzony przez Fundację Klikowska Ostoja Polskich Koni. W ośrodku prowadzone są zajęcia z jazdy konnej dla dzieci oraz dorosłych, tak dla początkujących jak i chcących dopracować swe umiejętności.
Doświadczeni instruktorzy uczą także prawidłowego przygotowania konia do jazdy (czyszczenie, siodłanie, pielęgnacja). Organizowane są zajęcia hipoterapii, która jest doskonałą formą rehabilitacji psychoruchowej dla dzieci i młodzieży.

Jazda konna

Wielogłowy

Beskid Niski to wymarzony teren do rekreacji w siodle. Rozległe pola, urokliwe wzgórza pokryte lasami i jeziora stanowią wymarzone miejsce dla konnych przejażdżek w terenie. Oferuje je stadnina i klub jeździecki Klimkówka w Wielogłowach (bardzo ciekawy dwór w Wielogłowach do zobaczenia). Oprócz nauki i doskonalenia jazdy konnej stadnina słynie z organizowanych zawodów w skokach przez przeszkody.

Malowane Wierchy Beskid Niski

Witowice Dolne

Stajnia Galicja działa już od 27 lat. Leży na terenie Beskidu Sądeckiego, w otoczeniu jeziora Rożnowskiego i lasów. Do dyspozycji miłośników koni jest kilkanaście spokojnych, przygotowanych do pracy w rekreacji i hipoterapii zwierząt. W stajni można korzystać z ujeżdżalni piaskowej. Zajęcia jazdy konnej prowadzą doświadczeni instruktorzy i hipoterapeuci. Oprócz jazdy konnej organizowane są również przejażdżki bryczką, a w zimie kuligi.

Konno Beskid Sądecki

Bolęcin

Klub Jeździecki Szarża w Bolęcinie to magiczne miejsce, które dzięki determinacji i pasji gospodarzy jest kolebką koniarzy w zachodniej Małopolsce. Swoim klimatem i przyjazną atmosferą gromadzi liczne grono amatorów jeździectwa. Dla nich klub organizuje między innymi gonitwy, jazdy terenowe, skoki przez przeszkody. Doświadczeni instruktorzy Szarży prowadzą naukę zarówno dla osób zaczynających przygodę z jeździectwem, jak i treningi doszkalające dla profesjonalistów. Pod ich czujnym okiem prowadzone są treningi przygotowujące do egzaminów na odznaki jeździeckie.

 

Konie

Regietów

Stadnina Koni Huculskich Gładyszów w Regietowie jest największą stadniną tego typu, nie tylko w Europie, lecz także na świecie. To niewątpliwie jedno z najatrakcyjniejszych miejsc w regionie, które warto odwiedzić będąc w Beskidzie Niskim. Wycieczka do Regietowa będzie ciekawym doświadczeniem nie tylko dla dzieci, ale dla wszystkich miłośników koni, gdyż spokojny i przyjazny hucuł jest wspaniałym koniem „rodzinnym”. Hucuły to łagodne i bardzo przyjacielskie konie, które spełnią oczekiwania każdego jeźdźca. Stadnina koni huculskich w Regietowie zaprasza na jazdy konne w bajecznych, dziewiczych plenerach Beskidu Niskiego, przejażdżki bryczką, kuligi. Stadnina oferuje także komfortowy obiekt noclegowy.

 

Stadnina Koni Regietów

Włosań

Położony w malowniczej okolicy ośrodek jeździecki Włosań to miejsce, w którym nie tyko można zaznać przyjemności jazdy konnej, ale także zregenerować siły i zapomnieć o zgiełku miasta. Urokliwa miejscowość Włosań położona jest zaledwie 9 kilometrów od Krakowa, w gminie Mogilany. Bliskość lasu oraz widokowych wzniesień Pogórza Wielickiego sprawia, że ośrodek jest prawdziwą oazą spokoju dla odwiedzających. W tym wyjątkowym miejscu można rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem, jak też doskonalić dotychczas zdobyte umiejętności. Pod okiem doświadczonych instruktorów można zgłębiać tajniki jazdy konnej zarówno jeżdżąc na menażu, jak i w terenie.

Jeździectwo Poprad

Wybrane szlaki do jazdy konnej

  • Dla pasjonatów górskiej turystyki jeździeckiej polecamy Transbeskidzki Szlak Konny. To najdłuższy w polskich górach szlak turystyki jeździeckiej, wytyczony przez PTTK w 2000 roku. Liczy 600 kilometrów długości i na jego pokonanie należy przeznaczyć 14 dni. Prowadzi z Brennej w Beskidzie Śląskim, przez Beskid Żywiecki, Podhale, Pieniny, Beskid Sądecki oraz Beskid Niski do Wołosatego w Bieszczadach.
  • Babiogórski Szlak Konny (Bystra – Sidzina, Budzów, Maków Podhalański, Stryszawa, Sucha Beskidzka, Zembrzyce) 
  • Miłośników jeździectwa zachwyci atrakcyjny widokowo 100 kilometrowy Starosądecki Szlak Górskiej Turystyki Jeździeckiej: Sopatowiec – Spadzie w kierunku Przehyby – Skały św. Kingi – Dolinę Jaworzynki, Źródliska, prawym pasmem pod Zgrzypami  – Gaboń – w kierunku Starego Sącza – nad Mostkami do Starego Sącza, gdzie łączy się z żółtym szlakiem papieskim: ołtarz papieski – Stary Sącz Stawy – Gołkowice – Skrudzina.