Małopolska wieś pachnąca ziołami

Ogród z kolorowymi kwiatami i ziołami.
Orzeźwiający zapach mięty, aromaty tymianku i oregano oraz kojącą woń melisy poczujemy na Szlaku Małopolskiej Wsi Pachnącej Ziołami.

Szlak ten objął kilkanaście gospodarstw agroturystycznych, w których uprawia się zioła tradycyjnymi, ekologicznymi metodami. Wszyscy gospodarze posiadają rozległą wiedzę o roślinach, a w ich ogrodach ziołowych rosną m.in. melisa, kolendra, lubczyk, mięta, oregano, rozmaryn, tymianek, szałwia, lawenda, mniszek lekarski (popularny mlecz). Dzięki temu w gospodarstwach agroturystycznych można skosztować potraw przygotowywanych z dodatkiem świeżych ziół oraz wielu innych przysmaków wyrabianych tradycyjnymi metodami, takich jak likiery, herbaty, nalewki, konfitury i miody, a nawet lecznicze syropy przeciwkaszlowe. Każde z gospodarstw ma swój własny specjał kulinarny, np. pstrągi w ziołowej koszulce, ziołowe ciasteczka antydepresyjne czy zupa czarownicy z siedmiu ziół. Chętni skorzystają też z oryginalnych zabiegów odnowy biologicznej. Lecznicze kąpiele ziołowe czy aromaterapia w gospodarstwach położonych w malowniczych okolicach, blisko lasów czy dzikich terenów górskich, dają wspaniałe efekty.

Obiekty na Szlaku Małopolskiej Wsi Pachnącej Ziołami znajdują się w miejscach, do których łatwo trafić i łatwo dojechać samochodem. Mimo to ich usytuowanie na skraju miejscowości, blisko lasów, gwarantuje spokój i ciszę, a także wiele możliwości wypoczynku na łonie przyrody. Gospodarstwa „ziołowe” znajdziemy przede wszystkim w Pieninach i Beskidach, pozostałe znajdują się w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego. Z pobytu w wonnym zielarskim domu warto zabrać ze sobą tradycyjne przetwory przyprawione ziołami oraz piękne, a zarazem aromatyczne bukiety, układane przez gospodarzy! Pobyt w wonnym zielarskim gospodarstwie to wspaniała okazja do bliskiego spotkania z naturą, pasją i tradycją małopolskiej wsi.

Gospodarstwa agroturystyczne, które znalazły się na szlaku, zostały starannie wyselekcjonowane spośród kilkuset obiektów wiejskich, znajdujących się na terenie Małopolski. 

Więcej szczegółowych informacji znaleźć można na stronie Sądeckiej Organizacji Turystycznej.

Zapraszamy też do zapoznania się z katalogiem Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami.

Multimedia