Małopolska i sztuka nowoczesna

Muzeum Sztuki Współczesnej Krakówa MOCAK
Kraków to nie tylko zabytki i wielka tradycja kultury, to także ciekawe miejsce do przeżywania sztuki nowoczesnej. W samym Krakowie znajduje się świetne Muzeum Sztuki Nowoczesnej, na ulicach miasta można doszukać się nawet 300 murali.

Kiedyś przemysłowa, krakowska dzielnica Zabłocie i hale dawnej fabryki Oskara Schindlera to miejsce idealne dla nowoczesnego postindustrialnego city i jego Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Funkcjonalna bryła MOCAK ze szkła i betonu wtapia się w otoczenie, zachowując ciągłość pomiędzy tym, co istniało tu wcześniej, a jest dzisiaj. Na Zabłociu – w starych przestrzeniach, dawnych fabryczkach i warsztatach znalazły siedziby modne knajpki i alternatywne kluby. Po liftingu to miejsce tętniące życiem, ze świetnym jedzeniem, wyjątkowymi pracowniami artystycznymi, nowoczesnymi instytucjami kultury i przestrzeniami koncertowymi.

Jest na Zabłociu jeszcze jedno wyjątkowe miejsce. Krakowska Huta Szkła – dawna słynna huta szkła i ceramiki na Zabłociu ze stałą ekspozycją muzealną i galerią wystaw cyklicznych, organizuje pokazy ręcznego formowania szkła „na żywo”, oferuje oryginalne ręcznie wykonane wyroby.

Krakowska Pracownia i Muzeum Witrażu to niezwykłe miejsce. Secesyjna kamienica przy ulicy Zygmunta Krasińskiego to jedyne miejsce na świecie, gdzie przestrzenie ekspozycyjne współistnieją z mieszcząca się tutaj od blisko 120 lat i wciąż działającą pracownią witraży.

Małopolski Ogród Sztuki to intrygujące miejsce przy ul. Rajskiej. To nowoczesny obiekt kultury, którego spektakularna, pięciokondygnacyjna bryła łączy elementy zabytkowe z nowoczesnością. Małopolski Ogród Sztuki działa w imię syntezy rozmaitych dziedzin sztuki w ramach jednej przestrzeni. Obecne są tutaj – oprócz teatru – także film, taniec, muzyka i sztuki wizualne. To eksperymentalna przestrzeń wielokrotnie nagradzana jako wyjątkowa nowoczesna realizacja architektoniczna.

Atrakcją Krakowa są też murale, po którym oprowadza Szlakiem Street Artu! Co rusz powstają nowe, rodzimych i światowych (włoskich, holenderskich, izraelskich, amerykańskich), znanych artystów. Każdy opowiada własną, ważną historię.

 

Multimedia