Ziemia Sądecka – zasmakuj w podróży! Od proziaków i bryjki po wyśmienite jabłko z rumieńcem oraz patriotyczną fasolę

Zielona plansza z logo Małopolski i napisami
Nadszedł czas na Sądecczyznę, a więc tę część Małopolski, która swoją wyjątkową tradycję kulinarną zawdzięcza wpływom rusińskim, węgierskim, góralskim, żydowskim, a nawet niemieckim. Jednak ta unikatowa mieszanina smaków nie powstałaby, gdyby nie wysokiej jakości produkty mające swoje źródła w naturze. Słodkie miody z górskich łąk, owocowe frykasy, swojskie wędliny, aromatyczne wypieki i potrawy pieszczą podniebienie. A do tego orzeźwiająca i życiodajna woda mineralna prosto z górskich źródeł... Chyba nikogo już nie trzeba zachęcać, by wybrał się w kulinarną podróż w Beskid Sądecki, Beskid Niski czy Beskid Wyspowy.

Kuchnia Lachów Sądeckich

Od wieków tradycyjna kuchnia Lachów Sądeckich opierała się niemal wyłącznie na tym, co udało się wytworzyć we własnym gospodarstwie, albo czerpać z natury. Były to głównie produkty roślinne: przede wszystkim mąki i kasze zbożowe, ziemniaki (wcześniej karpiele) oraz kapusta.

Jadano też bób, groch okrągły i fasole (nazywane też grochem), marchew, pietruszkę, rzadziej - buraki ćwikłowe, ogórki. Jesienią na stole gościły grzyby, zwłaszcza rydze, zrumienione na maśle. Poszczególne dania doprawiano cebulą, czosnkiem, dzikim chrzanem, koprem, lubczykiem, miętą pieprzową. Urozmaiceniem były owoce - te uprawiane w przydomowych sadach, jak i zbierane w lasach. Dietę uzupełniano nabiałem, omastą – tłuszczem zwierzęcym.

Mięso gościło na stołach tylko od święta (głównie jagnięcina z czarnej owcy hodowanej w Dolinie Popradu i dziczyzna). Podobnie chleb, dawniej nie był tak powszechny jak dziś. Do jego wypieku podchodzono jak do swoistego mistycznego rytuału – wszystko przez to, że traktowano go jako dar od Boga. Na co dzień wypiekano płaskie podpłomyki, placki lub znane, szczególnie we wschodniej części regionu – proziaki – placki na sodzie.

Na szczęście dawna kultura stołu jest ciągle żywa w lokalnych potrawach, których receptury są przechowywanie w pamięci gospodyń. Podczas kulinarnej podróży warto więc spróbować choćby tradycyjnych pierogów łomniczańskich z ziemniaków i białego sera, bryjki – zupy z mąki razowej gotowanej na wodzie z dodatkiem mleka i skwarków, placków po rytersku – kiedyś zastępujących pieczywo, dziś podawanych jako danie obiadowe z gulaszem, kapuściorki z grzybami – przysmaku z okolic Łącka, tradycyjnie kiszonego żurku z okolic Tęgoborza i wielu innych smakowitych potraw.

Jabłko łąckie – także na królewskich stołach

Wizytówkami miejscowej kuchni są - wpisane na unijną listę produktów regionalnych – także jabłka łąckie. Dlatego też każdy kto rowerem, pieszo czy kajakiem przemierza Dolinę Dunajca, powinien skosztować tych rarytasów.

Tradycja uprawy owoców na tym terenie sięga XII wieku. Dawniej suszone jabłka z Łącka trafiały - jako wykwintny przysmak - do wielu europejskich krajów, gdzie były znane i cenione za swoje wybitne właściwości smakowe. Dziś to wspaniały małopolski przysmak o wyrazistym i bardzo charakterystycznym smaku i zapachu. Swoją soczystość zawdzięczają zaś specyficznemu mikroklimatowi i dość surowym warunkom. Gładka skórka ma charakterystyczny „rumieniec”, dużo bardziej wyrazisty niż w przypadku owoców dojrzewających na nizinach. Jabłka z łącka idealnie nadają się zarówno do jedzenia na surowo, jak i na soki oraz przetwory.

„Dają krzepę i kraszą lica”

Łącko słynie również z zupełnie innego owocowego „przetworu” – słynnej śliwowicy znanej ze swojej mocy i smaku. W okolicy produkuje się też okowity z innych gatunków owoców. Do znanych sądeckich trunków należy też jałowcówka i miodówka ryterska. Pierwsza powstaje z destylacji ziemniaków z dodatkiem jałowca, druga z najlepszego miodu spadziowego, wielokwiatowego i lipowego.

Podróżując po Beskidzie Wyspowym warto więc rozsmakować się w... miodzie spadziowym. Zdecydowanie różni się on bowiem od swoich kwiatowych kuzynów. Ma piękną ciemnozieloną barwę z możliwymi ciemnobrązowymi przebarwieniami. Jest delikatny i słodki, a jego aromat przypomina zapach żywicy. Powstaje ze spadzi jodłowej, wydalanej przez miodownicę jodłową zieloną, która bytuje na jodle pospolitej. Pszczoły zbierają spadź i w ulach produkują miód o wielu zdrowotnych właściwościach. Spadź pojawia się tylko w określonych miejscach – najczęściej w górskich kotlinach i dolinach na wysokości 200-700 m n.p.m., gdzie panuje specyficzny mikroklimat.

Tego rodzaju miód nie tylko doskonale oczyszcza organizm, odpręża, ale także poprawia jego odporność. Stąd tak ważne jest, by miód powstawał na ekologicznie czystych terenach. I Sądecczyzna spełnia ten właśnie warunek. Dlatego tak miód spadziowy, jak i inne miody nektarowe, mają tu wyjątkowe właściwości. Ciekawostką jest fakt, że tradycje bartnicze sięgają aż XIII wieku.

Kolejną z kulinarnych wizytówek ziemi sądeckiej stały się sery. To spuścizna po kulturze pasterskiej Wołochów. Szczególnie wyróżniają się sery dojrzewające z podkrynickiego Łosia. W trakcie produkcji leżakują w specjalnych warunkach nawet do 2 lat! Z kolei na amatorów wędlin w lokalnych masarniach czeka wiele wyśmienitych wędlin i wędzonek.

Od fasoli patriotycznej do Pięknego Jasia

Czy wiecie, że obok Pięknego Jasia na Sądecczyźnie znajdziecie także „fasolę patriotyczną”. Niewielka biała fasola z charakterystyczną czerwonawą plamką o kształcie orła – wprost wyjętego z polskiego godła stała się miejscowym symbolem wolności. Choć podczas zaborów represjonowano uprawiających ją rolników, to jednak w niemal wszystkich domach dodawano ją do wigilijnych potraw.

Czas na deser – lody! Każdy, kto odwiedzi Nowy Sącz powinien spróbować niepowtarzalnego smaku sprzedawanych na wagę sądeckich lodów kręconych, dodajmy kręconych od 1937 r.! W tym celu koniecznie trzeba odwiedzić jedną z dwóch konkurujących ze sobą lodziarni w centrum Nowego Sącza. Stały się one wizytówką miasta. Lodowe desery - przygotowane ze świeżych składników, ręcznie i z wielką starannością - smakują wybornie i cieszą od pokoleń.

Orzeźwienie z głębin

Wody mineralne to niezwykły skarb Sądecczyzny! W Głębokiem, Łomnicy-Zdroju, Wierchomli, Starym Sączu, Tyliczu, Muszynie, Piwnicznej-Zdroju, Krynicy-Zdroju, Żegiestowie-Zdroju, Wysowej Zdroju czy Wapiennym tryskają z głębi ziemi. Muszynianka, Piwniczanka, Kryniczanka, Wysowianka i inne wody, nie tylko doskonale nawadniają, ale także suplementują organizm mikroelementami.

Z kolei wody lecznicze, szczawy, dzięki wysokiej zawartości minerałów pomagają leczyć wiele schorzeń. Nic więc dziwnego, że stały się fundamentem lecznictwa uzdrowiskowego. Tutejszych wód można zaczerpnąć wprost ze źródeł, ale także bez problemu można je znaleźć na sklepowych półkach.

Wyjątkowa kultura, wspaniała tradycja, cudowne krajobrazy i przyroda, to ogromne bogactwo regionu. Kuchnia jest w tym skarbcu bezcenną perłą. Może wybierzecie się z nami, by ją odkryć? Tylko w ten bowiem sposób poznacie cudowne smaki Ziemi Sądeckiej!

Multimedia


Zostań Miejscem Przyjaznym Rowerzystom

Informacje organizacyjne na temat Sieci MPR w Województwie małopolskim.

logo MPR (Miejsce Przyjazne Rowerzystom)

Jeżeli prowadzisz obiekt noclegowy, punkt gastronomicznym, sklep lub serwis rowerowy, masz firmę przewozu osób, plac parkingowy lub jesteś właścicielem atrakcji chętnie odwiedzanej przez turystów możesz dołączyć do Sieci Miejsc Przyjaznych Rowerzystom w województwie małopolskim.
Jeśli szukasz informacji przeznaczonych dla turystów o Miejscach Przyjaznych Rowerzystom kliknij tutaj

W tym artykule znajdziesz informacje oraz odpowiedź na pytania:

  1. Czym jest Sieć Miejsc Przyjaznych Rowerzystom (MPR)?
  2. Dlaczego warto posiadać certyfikat MPR?
  3. Kto może zostać MPR?
  4. Jakie kryteria należy spełnić?
  5. Kiedy można się zgłosić i co jeszcze warto wiedzieć o Sieci MPR?
  6. Materiały i informacje dla obiektów posiadających status MPR.
  7. Listę oraz mapę miejsc z przyznanym certyfikatem MPR w Małopolsce.
  8. Regulamin oraz kontakt do Organizatora Sieci MPR w Małopolsce.

Czym jest Sieć Miejsc Przyjaznych Rowerzystom (MPR)?

Podstawowe założenia Systemu Miejsc Przyjaznych Rowerzystom to:

  • ujednolicenie poziomu świadczonych usług,
  • czytelna informacja o udogodnieniach i atrakcjach dostępnych na trasie rowerowej,
  • łatwe wyszukiwanie podmiotów należących do sieci.

System małopolski działa na podobnych zasadach jak inne systemy w Polsce (Miejsca Przyjazne Rowerzystom przy Green Velo, Miejsca Przyjazne na Szlaku wokół Tatr). Ich celem jest rozwój i promocja turystyki rowerowej, inspirowanie i wspieranie lokalnego biznesu w tworzeniu oferty przyjaznej dla rowerzystów, podnoszenie konkurencyjności oraz stworzenie platformy współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy podmiotami biorącymi udział w Systemie.

Dlaczego warto posiadać certyfikat MPR?

Zyskasz dodatkowych klientów i przewagę konkurencyjną poprzez promocję na stronie internetowej poświęconej turystyce w Małopolsce, promocję w social mediach, obecność na mapach rowerowych wydawanych przez Województwo Małopolskie i w publikacjach oraz innych materiałach promocyjnych na temat ścieżek VeloMałopolska.

Certyfikat będziesz mógł też wykorzystywać w swoich działaniach marketingowych, np. umieszczając logo MPR na swoim obiekcie, stronie internetowej, social mediach czy ulotce.

Ponadto otwarcie i nastawienie się na rowerzystów po prostu się opłaca. W całej Europie właśnie ten rodzaj turystyki jest znaczącym czynnikiem rozwoju regionalnego i lokalnego. Zgodnie z szacunkami Europejskiej Federacji Cyklistów sektor „cycle industry” w UE to 655 tys. miejsc pracy, a roczne przychody z turystyki rowerowej to aż 44 mld euro. Dzienne wydatki turysty rowerowego w Niemczech czy Austrii to 53-70 euro.

Kto może zostać MPR?

Obiekty ubiegające się o status Miejsca Przyjaznego Rowerzystom  muszą być zlokalizowane (prowadzić działalność) na obszarze województwa małopolskiego.

W Regulaminie nadawania statusu MPR wyszczególnionych zostało 5 kategorii obiektów:

Obiekt noclegowy 

Ikona obiektu noclegowego.

  • Obiekt musi zapewniać minimum 6 miejsc noclegowych. 
  • Możliwość skorzystania z noclegu na jedną dobę
  • Obiekt hotelarski skategoryzowany lub inny (nieskategoryzowany).

 

Obiekt gastronomiczny 

Ikona obiektu gastronomicznego.

  • Całoroczny lub sezonowy.
  • Przygotowanie oraz sprzedaż posiłków i napojów do spożycia na miejscu i na wynos.
     

 

Atrakcja turystyczna 

Ikona atrakcji turystycznej.

  • Wstęp jest odpłatny lub nieodpłatny.
  • Posiada swojego zarządcę np. zabytek (architektoniczny, sakralny, archeologiczny, etnograficzny, zabytkowy cmentarz), muzeum, galeria sztuki, park narodowy, park krajobrazowy, rezerwat, jaskinia, podziemna trasa turystyczna, kąpielisko, basen termalny, aquapark, zorganizowane miejsce do wędkowania, platforma, wieża widokowa, rejs statkiem, przejazd zabytkową kolejką lub drezyną i inne.
Informacja turystyczna

Ikona informacji turystycznej.

  • Obiekt musi należeć do sieci informacji turystycznej i spełniać wymogi określone przez Polską Organizację Turystyczną. 
  • Oznakowany specjalnym znakiem „i”, zgodnie z wytycznymi Polskiego Systemu Informacji Turystycznej.

 

Obiekt usługowy (pozostały)

Ikona obiektu usługowego.

  • Obiekt świadczący usługi, które mogą być przydatne rowerzyście podczas podróży np. serwis rowerowy, wypożyczalnia rowerów i sprzętu turystycznego, biuro podróży, przewoźnik osobowy, stacja paliw, galeria handlowa, sklep  spożywczy, wielobranżowy i inne.
     

Jakie kryteria należy spełnić? 

Wszystkie obiekty muszą swoim klientom zapewnić:

Bezpieczny nieodpłatny parking rowerowy 

ikona parkingu rowerowego.

  • Przy obiekcie musi znajdować się miejsce do bezpiecznego przypięcia roweru, wyposażone w stojaki lub umożliwiające przypięcie/przechowanie roweru w inny sposób np. w zamykanym pomieszczeniu.

 

 

 

Nieodpłatne udostępnianie narzędzi do podstawowych napraw rowerów 

ikona udostępniania narzędzi.

  • W zestawie narzędzi, oprócz standardowych kluczy płaskich, krzyżakowych i typu "imbus" oraz śrubokrętów krzyżakowych i płaskich, obowiązkowo musi znajdować się serwisowa pompka podłogowa, która umożliwi napompowanie różnych typów kół, łyżki do zdejmowania/zakładania opon i zestaw łatek naprawczych z klejem. 

 

Aktualna informacja o serwisach/sklepach rowerowych lub sprzedaż części zamiennych do roweru

ikona informacji o serwisach rowerowych.

  • Informacja musi być umieszczona w obiekcie w widocznym miejscu.

 

Informacja o stronie internetowej narowery.visitmalopolska.pl

ikona informacji o stronie internetowej.

  • Informacja musi być umieszczona w obiekcie w widocznym miejscu i zawierać przekaz, że strona jest dedykowana rowerzystom zwiedzającym Małopolskę.

 

 

Obiekty noclegowe muszą dodatkowo zapewnić:
Możliwość skorzystania z pobytu na jedna dobę

ikona noclegu na jedna dobę.

  • Obiekt noclegowy, dysponujący minimum 6 miejscami noclegowymi, deklaruje gotowość przyjmowania turystów na jedną dobę hotelową.

 

Bezpieczne i nieodpłatne przechowanie rowerów wraz z bagażami w trakcie pobytu

Ikona przechowania rowerów.

  • Obiekt noclegowy musi posiadać zamykane na klucz, chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i łatwo dostępne pomieszczenie, w którym turysta będzie mógł zostawić rower, jeśli to konieczne wraz z bagażem, na czas swojego pobytu w obiekcie. Wielkość pomieszczenia musi pozwalać na jednoczesne przechowanie 6 rowerów. 

 

Kiedy można się zgłosić i co jeszcze warto wiedzieć o systemie rekomendacji MPR?

Do udziału w Sieci może zgłosić się każdy obiekt działający legalnie, który zaakceptuje Regulamin i spełnieni wymienione w nim wymagania.

Udział w Sieci jest nieodpłatny i dobrowolny. Podmiot w każdej chwili może zrezygnować z udziału w Sieci bez żadnych konsekwencji finansowych.

Chęć przystąpienia do Sieci należy zgłosić na adres e-mail: mpr@umwm.malopolska.pl.

Przed przyznaniem statusu MPR Twoje zgłoszenie do Sieci zostanie zweryfikowane pod kątem zgodności ze zgłoszeniem i spełnieniem warunków. Podobna weryfikacja będzie prowadzona minimum raz w roku.

Lista oraz mapa miejsc z przyznanym certyfikatem MPR w Małopolsce.

Sprawdź miejsca, które mają już przyznany certyfikat MPR:

  • Tabela Excel z listą miejsc z certyfikatem MPR w województwie małopolskim (tabelę można sortować według: kategorii obiektów, powiatu, nazwy oraz adresu).

  • Mapa miejsc z przyznanym certyfikatem MPR w województwie małopolskim.

  • E-katalog certyfikowanych Miejsc Przyjaznych Rowerzystom w województwie małopolskim (stan na 31 grudnia 2022 r.; układ katalogu opiera się na przebiegu 4 tras rowerowych: VeloDunajec, Wiślanej Trasy Rowerowej, VeloNatura/EuroVelo11 oraz VeloMetropolis/EuroVelo4).

Regulamin oraz kontakt do Organizatora Sieci MPR w Małopolsce.

Zobacz regulamin nadawania statusu Miejsc Przyjaznych Rowerzystom: Regulamin w PDF 

Sieć tworzymy wspólnie (organizatorzy, uczestnicy, rowerzyści), jeżeli masz pomysł jak ją doskonalić lub propozycje, co można zmienić bądź ulepszyć, napisz do nas!

Kontakt do Organizatora Sieci MPR w Małopolsce:

E-mail kontaktowy: mpr@umwm.malopolska.pl

Tel. 123 796 025

Powiązane treści