Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Idący mężczyźni w góralskich, regionalnych strojach trzymający w rękach skrzypce i altówkę. Za nimi znajdują się dwa konie.
Sierpień na Podhalu to niesamowicie radosny czas spędzony na śpiewaniu, tańcu i rozmowach o folklorze i tradycjach. W Bukowinie Tatrzańskiej odbywa się konkurs Sabałowe Bajanie, a do Zakopanego tłumy ludzi przyjeżdżają na Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.

To wydarzenie z ponad 50-letnią tradycją, przyciągające ludzi nie tylko z całej Polski, ale i z całego świata. Zespoły folklorystyczne z górskich zakątków Azji, Afryki, czy Ameryki Południowej spotykają się wspólnie w Zakopanem, by podzielić się tym co pielęgnują od pokoleń czyli folklorem i tradycją. Pierwszy Festiwal odbył się w 1968 roku z inicjatywy Krystyny Słobodzińskiej, twórczyni zakopiańskiego Festiwalu Zespołów Regionalnych Ziem Górskich. Już wtedy zaproszonych zostało kilka zespołów spoza Polski. Główne założenia Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich to prezentacja tradycji, obrzędów, tańca czy muzyki ludności, która zamieszkuje tereny górskie w Polsce oraz poza jej granicami, a także zachowanie autentyzmu i kultywowanie ich przez kolejne pokolenia. Festiwal stanowi dla miasta Zakopanego wizytówkę i jest zdecydowanym powodem do dumy.

Przez minione 50 lat w Festiwalu uczestniczyło około 600 zespołów zagranicznych z kilkudziesięciu krajów i ponad 200 grup polskich. Uczestnicy rywalizują o Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi, które z kolei przyznawane są w trzech kategoriach: Tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. Początkowo jednak nagroda była tylko jedna (Złota Ciupaga) i nie było podziału na kilka kategorii. Zauważono jednak ogromne różnice pomiędzy zespołami i podjęcie decyzji o jednej nagrodzie stanowiło wyzwanie i nie wydawało się sprawiedliwe. Całe wydarzenie odbywa się na głównej tatrzańskiej ulicy, czyli Krupówkach oraz wokół namiotu festiwalowego na Dolnej Równi Krupowej.

Festiwal trwa ponad tydzień, a na jego program składają się nie tylko występy zespołów regionalnych z całego świata, ale także wiele imprez i atrakcji towarzyszących. Są to między innymi takie wydarzenia jak Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, korowód ulicami Zakopanego, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Dni Narodowe, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, warsztaty sztuki ludowej czy animacje dla najmłodszych.

Siłą zakopiańskiego Festiwalu jest także umacnianie więzi i pielęgnowanie najbardziej wartościowych elementów kultury również w gronie górali podhalańskich. Jest to dla nich czas wspólnego spędzania czasu w festiwalowej wiosce przy gorącej herbacie i regionalnej muzyce. Mieszkańcy Podhala odrywają się od swoich codziennych spraw, problemów i obowiązków i mniej oficjalnie, na uboczu świętują Festiwal po swojemu.

 

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści