Odkryj nowe Turystyczne Skarby Małopolski – naturalnie!

Kolaż zawierający zdjęcie rzeki z lotu ptaka, kasztelu w Szymbarku i cerkwi w Łosiu, logo Turystycznych Skarbów Małopolski i napis Małopolska naturalnie
Najwyższa pora by doświadczyć emocji związanych z poszukiwaniem skarbów i odkrywaniem nieznanego… Wystarczy zabrać rodzinę i przyjaciół i ruszyć w podróż po Małopolsce aby odnaleźć nowe Turystyczne Skarby Małopolski. 3 sierpnia rusza czwarta edycja konkursu Województwa Małopolskiego. Od dziś aż do 31 sierpnia można zgłaszać kandydatury swoich własnych podróżniczych odkryć.

Podzielcie się koniecznie swoimi turystycznymi inspiracjami, ulubionymi miejscówkami, często mniej  popularnymi, nieznanymi perełki o wyjątkowych walorach krajobrazowych, kulturowych, miejscami o wyjątkowej atmosferze, które tworzą pasjonaci, smakami, jakich nie da się doświadczyć nigdzie indziej… To dzięki Waszym rekomendacjom inni turyści będą mogli cieszyć się tym co najlepsze w Małopolsce. Wesprzecie dobre praktyki i podmioty, które świadczą usługi turystyczne na najwyższym poziomie, pomóżcie w popularyzacji turystyki w regionie. Dlatego nie wahajcie się i już dziś przygotujcie swoje kandydatury, tym bardziej, że jest to niezwykle proste. Wystarczy wejść na stronę konkursową konkurs.visitmalopolska.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Następnie w ciągu trzech dni od zgłoszenia potwierdzić kandydaturę zgodą gospodarza, właściciela miejsca, którego zgłoszenie dotyczy. Zgłoszenia może dokonać praktycznie każdy: przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, samorządów gospodarczych, lokalnych organizacji turystycznych, lokalnych grup działania, organizacji pozarządowych, prywatnych przedsiębiorców, innych podmiotów działających w sektorze turystycznym oraz osoby fizyczne. W drugim etapie konkursu to internauci w głosowaniu on-line zadecydują kto zasługuje na nagrodę i wyróżnienie w 6 kategoriach. Głosowanie potrwa od 8 do 27 września, do 5 października kandydatury oceni dodatkowo Kapituła Konkursu, a ostatecznie  laureatów poznamy najpóźniej do 30 października. Oczywiście będziemy relacjonować dla Was przebieg konkursu na każdym etapie. 


Podobnie jak w ubiegłym roku kandydatów można wskazywać w 6 kategoriach:


Miejsce z klimatem – miejscowość lub gmina turystyczna - w tej kategorii nagradzane będą  miejscowości oraz gminy odznaczające wyjątkowymi i walorami turystycznymi, pięknym położeniem, ciekawą historią, bogatym dziedzictwem kulturowym gościnności i otwartością mieszkańców oraz udogodnieniami dla turystów. 


Najciekawszy szlak turystyczny  - tutaj możecie zgłaszać wszelkiego rodzaju oznaczone i opisane szlaki turystyczne: historyczne, kulturowe, pielgrzymkowe, przyrodnicze, piesze, rowerowe, samochodowe, wodne, jeździeckie, narciarskie, inne szlaki turystyczne. Kandydatów w tej kategorii powinna wyróżniać tematyka szlaku, malowniczość lub oryginalność trasy, dobre oznakowanie i poprowadzenie w terenie, a także obecność infrastruktury turystycznej zlokalizowanej na szlaku. 


Dzieje się – wyjątkowe wydarzenie turystyczne - to miejsce na wyróżnienie wydarzeń i imprez odbywających się cyklicznie na terenie Małopolski np. świąt tematycznych, festynów, koncertów, festiwali, rajdów turystycznych, spływów kajakowych, imprez sportowych, imprez kulturalnych itp. Kandydatów w tej kategorii powinna charakteryzować wyjątkowość przedsięwzięcia, jakość jego organizacji, dostępność miejsca oraz propozycje udogodnień dla uczestników.

 
Unikatowa atrakcja turystyczna
– w tym przypadku nagradzane będą miejsca niezwykłe, wyróżniające się na tle innych… Wśród atrakcji turystycznych znaleźć się mogą naturalne atrakcje, obiekty stworzone przez człowieka, obiekty zbudowane w celu rozrywkowym lub spędzania wolnego czasu. Kandydaci w tej kategorii powinni cechować się wyjątkowością, która wyróżnia ich spośród innych miejsc lub obiektów o podobnych charakterze, być dostępne i dostosowane do ruchu turystycznego. 


Sielskie klimaty – wypoczynek na wsi -  w tej kategorii  można zgłaszać miejsca noclegowe, oferujące turystom wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku, w otoczeniu przyrody. Powinny to być miejsca z klimatem, wyjątkowe pod względem wystroju, zapewniające poczucie bezpieczeństwa i komfortu. 


W gościnie – oferta kulinarna – w tej kategorii brane będą pod uwagę obiekty gastronomiczne, oferujące przede wszystkim specjały kuchni lokalnej przygotowywane na bazie produktów pozyskiwanych od lokalnych wytwórców. 


Laureat kategorii Miejsce z klimatem – jedna z małopolskich gmin, otrzyma nagrodę pieniężna w wysokości 100 000 zł, którą będzie mogła przeznaczyć na rozwój swojego potencjału turystycznego. Wszyscy laureaci otrzymają pamiątkowe statuetki i staną się bohaterami dedykowanej kampanii promocyjnej realizowanej przez współorganizatora Konkursu – Małopolską Organizację Turystyczną.


Regulamin i wszystkie szczegóły konkursu są  dostępne na stronie konkurs.visitmalopolska.pl. Zajrzyjcie także na stronę https://visitmalopolska.pl/pl_PL/turystyczne-skarby-malopolski aby poznać laureatów i wyróżnionych poprzednich edycji.


Nie zwlekajcie z przygotowaniem zgłoszeń! 

Multimedia


 

Małopolska - najbardziej rowerowy region w Polsce!

Dzięki różnorodnej topografii terenu znajdziecie tutaj szlaki do kolarstwa górskiego, drogi i ścieżki grawelove oraz długodystansowe trasy rowerowe spod znaku VeloMałopolska. 

Małopolskie trasy i szlaki rowerowe

Obecnie do dyspozycji rowerzystów jest prawie 900 km infrastruktury rowerowej o bardzo dobrym standardzie, którą tworzy przede wszystkim sieć tras rowerowych VeloMałopolska. Sieć tras, dostosowana do każdego typu rowerzysty, umożliwia długodystansowe wyprawy rowerowe. Łączy miasta i najważniejsze ośrodki turystyczne regionu oraz ułatwia bezpieczny dojazd na rowerze do pozostałych szlaków rowerowych – w tym szlaków PTTK – co daje kolejne 3 000 kilometrów rowerowej jazdy po Małopolsce.

Dzięki trasom i szlakom rowerowym małopolski można zwiedzić na rowerze: Szlak Orlich Gniazd, Pustynię Błędowską, Dolinę Karpia, Puszczę Niepołomicką, Puszczę Dulowską, Dolinę Dłubni i wiele innych pięknych miejsc w regionie.

 

 

Małopolska słynie z gór, dlatego nie brakuje tu górskich tras rowerowych oferujących niemałe emocje. Miłośnicy MTB mogą korzystać z rosnącej liczby bikeparków oraz ścieżek górskich. Odpowiednie trasy znajdą również osoby preferujące spokojne wycieczki rowerowe bez trudności technicznych, za to z pięknymi widokami na górskie szczyty.

Atrakcje turystyczne i miejsca noclegowe przy trasach rowerowych

Dopełnieniem oferty Małopolski w zakresie turystyki rowerowej, znacząco ułatwiającym organizację zarówno krótkich wycieczek rowerowych jak i dalekich, kilkudniowych wypraw rowerowych po Małopolsce są  Miejsca Przyjazne Rowerzystom - MPR. Planowanie wypraw rowerowych ułatwią także mapy dostępne on-line oraz do samodzielnego druku.

Gdzie na rower w Małopolsce?

Na naszej stronie znajdziecie kilkadziesiąt propozycji wycieczek rowerowych po Małopolsce, które pomogą zaplanować wyprawę.

Dodatkowym ułatwieniem będą cztery wirtualne spacery po trasach, które umożliwiają zwiedzanie: Wiślanej Trasy Rowerowej, VeloDunajec, EuroVelo11 VeloNatury oraz EuroVelo4/VeloMetropolis, bez wychodzenia z domu.

Wiele ciekawych podpowiedzi, wskazówek oraz inspiracji na temat zwiedzania małopolski na rowerze znajdziecie w zakładce Zaplanuj pobyt. 

Powiązane treści