Wędrówki po Małopolsce – naturalnie!

Widok z góry na stawy w Dolinie  Pięciu Stawów w Tatrach. W prawym dolnym rogu logo - napis Małopolska naturalnie
A gdyby tak zdobyć najwyższe tatrzańskie szczyty, przemierzyć gęste leśne ostępy, albo wspiąć się na jurajskie wapienne skały… Przyznacie, że to fantastyczne wakacyjne wyzwania i forma aktywnego wypoczynku blisko natury. Trzeba się tylko do nich dobrze przygotować, wybrać ciekawą trasę i środek transportu… W tym przypadku najbardziej ekologiczny, najtańszy, zawsze w zasięgu – czyli własne nogi!

Piesze wędrówki mają mnóstwo zalet, pozwalają nam dotrzeć wszędzie, gdzie tylko zechcemy, nawet w miejsca, do których nie dostaniemy się żadnym innym środkiem transportu. Tylko pieszo możemy odkryć trudno dostępne miejsca skrzętnie ukryte przez naturę. Nogi i wygodne buty dają nam poczucie wolności i niezależności w podróży, a nasza wycieczka nie narazi na szwank domowego budżetu. Otaczająca Was przyroda również będzie Wam bardzo wdzięczna, pod warunkiem, że nie pozostawicie po sobie żadnego śladu poza podeszwą buta odbitą na ziemi lub na piasku. Dlatego latem koniecznie wybierzcie się choćby na krótki trekking po Małopolsce, pogoda sprzyja, więc ruszajcie na szlak. 


Trekking to piesza wędrówka w terenie. I choć wielu osobom trekking kojarzy się przede wszystkim z wycieczkami w góry, w rzeczywistości można w ten sposób pokonywać dowolne trasy. Jak do każdej podróży warto się dobrze przygotować, tak aby nic nas nie zaskoczyło. Piesze wyprawy to doskonała propozycja praktycznie dla każdego, niezależnie od wieku. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać poziom trudności trasy, dystans, przewyższenia, posiadać przyzwoite zdrowie i przeciętną kondycję fizyczną, żeby cieszyć się taką formą aktywnego wypoczynku. Nie obejdzie się także bez solidnego obuwia. Niezależnie od pogody powinno być to raczej pełne obuwie z elastyczną podeszwą i zabezpieczoną kostką. Prawdopodobnie będziecie poruszać się po naturalnych ścieżkach, na których mogą czyhać np. korzenie, ostre kamienie, a także rozmaite zwierzęta. Dlatego powinniście dobrze ochronić stopę przed ewentualnymi otarciami i innymi urazami. Pomocne mogą okazać się też kije. Koniecznym elementem ekwipunku jest dobrze wyposażony plecak. Koniecznie musi się w nim znaleźć: zapas napojów i pożywienia dostosowany do długości i specyfiki naszej wędrówki, podręczna apteczka, scyzoryk, latarka lub czołówka, mapa i inne elementy wyposażenia przydatne do nawigacji w terenie, ochrona przeciwsłoneczna i inne elementy, które dobieramy w zależności od długości trasy i innych czynników organizacyjnych. Nie zapomnijcie też spakować telefonu i powerbank na wypadek konieczności doładowania baterii. Dla własnego komfortu warto zainwestować w ubrania funkcyjne. Zazwyczaj są one lekkie, oddychające, a jednocześnie chronią nas przed wilgocią i niskimi temperaturami. Koniecznie trzeba zabrać sprzęt, który ochroni nas przed słońcem. Na mocno eksponowanych szlakach możemy nie mieć szansy na ucieczkę, przed mocnymi promieniami, dlatego pamiętajcie o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli zdecydujecie się na nocleg na łonie natury będziecie musieli zdecydowanie zwiększyć Wasz ekwipunek. Prawdopodobnie nie obejdzie się bez namiotu, śpiwora, maty turystycznej, palnika i podstawowych naczyń. Biwak będzie dla Was nie tylko okazją do wypoczynku ale także ekscytującą przygodą. Tylko pamiętajcie, aby biwakować tylko w miejscach do tego przeznaczonych i zabrać ze sobą wszelkie „ślady” obecności. Jeśli będziecie odpowiednio przygotowani wędrówki będą prawdziwą przyjemnością. 


W Małopolsce z pewnością nie będziecie się nudzić. Region może się bowiem poszczycić najlepiej rozbudowaną siecią tras turystycznych w Polsce. Składa się na nią prawie 10 tysięcy kilometrów oznakowanych szlaków pieszych! Otworem stają przed Wami malownicze panoramy Tatr, Gorców, Pienin, czy Beskidów. Z pewnością nie zabraknie Wam pomysłów na piesze wycieczki. Nawet nie wyjeżdżając poza Kraków można ruszyć przed siebie przez Las Wolski, albo Podgórki Tynieckie. Na Waszym szlaku z pewnością nie zabraknie licznych punktów widokowych i okazji do obserwacji fauny i flory. Prawdziwym wyzwaniem mogą okazać się wysokogórskie eskapady w Tatry i Główny Szlak Beskidzki, którym możecie przewędrować ze Śląska, przez Małopolskę, aż po Bieszczady… Takie wyzwanie może okazać się fantastyczną wakacyjną przygodą - naturalnie.


Jeśli potrzebujecie inspiracji i odpowiedniej nawigacji koniecznie zaglądajcie na visitmalopolska.pl, albo ściągnijcie na swój telefon aplikację mobilną VisitMałopolska. Te narzędzia okażą się niezastąpione podczas wędrówki. Jeśli wolicie mieć przy sobie klasyczne mapy i przewodniki, odwiedźcie jeden z punktów Informacji Turystycznej MSIT. Otrzymacie tam nie tylko dużą dawkę fachowych porad, ale także darmowe mapy i materiały, które ułatwią Wam podróż. 


Życzymy wielu niezapomnianych wrażeń – naturalnie! 

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Related Assets